Üveg- és képzőművészeti kiállítás nyílt a MANK Galériában

2020.02.13 11:25:33 | Egyéb kategória

A MANK Galéria legújabb kiállítása, az Üveg-Tér-Kép című tárlat az üvegművészek fiatal generációjának innovatív technikai sokszínűségét, friss látásmódját mutatja be. A tárlat koncepciója egy érdekes párhuzamra is rávilágít, mégpedig arra a jelenségre, amit a fények és rétegek megjelenítésének módja jelent a különféle képzőművészeti ágakban. Ez a kapcsolat leginkább az üveg- és festékrétegek technikai alkalmazásában, illetve a fény tárgyformáló jelenségében érhető tetten – hangzott el a február 12-ei megnyitón.

A tárlat napjaink üvegművészetének aktualitásait, innovatív, technikai sokszínűségét, és az alkotók friss látásmódját mutatja be. A tárlat koncepciója azonban nem elégszik meg egy hagyományos körkép megalkotásával, hanem ezúttal is párbeszédre, a párhuzamos látásmódok kirajzolására törekszik. Mindehhez olyan kortárs festmények párosulnak, melyek rávilágítanak a festészet és az üvegművészet metszéspontjaira. A kiállítás során a látogató lehetőséget kap arra, hogy megfigyelje a különféle rétegződések által milyen fényjelenségek tűnnek fel az egyes alkotásokon. A festék- illetve az üvegrétegeken keresztül megjelenített fények ugyanis minden bemutatott tárgyban kiemelt fontossággal bírnak, a tünékeny jelenségek – melyek észrevételéhez sokat ad a kiállítótérbe természetes módon beáramló fény is – különleges látványt eredményeznek.

„Ami talán a legizgalmasabb, az az üveg és a kép között megnyíló tér, az értelmezés, a párbeszéd, az alkotói találkozások és kapcsolódások tere, amelyeken keresztül kapcsolódni, kapcsolatba lépni tudunk a műtárgyakkal, alkotókkal, a másikkal, vagy éppen saját magunkkal.  Ezen kapcsolatok megtalálását és felmutatását mind többször és hatékonyabban szeretnénk segíteni a galériában rendezett kiállításokon ” – fogalmazott Tardy-Molnár Anna, a galériát működtető MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.

„Ez a generáció úgy nőtt fel, hogy míg a művészettörténészek és teoretikusok azzal voltak elfoglalva, hogyan értelmezzék és használják a design fogalmát, hogy beszélhetünk-e iparművészetről akkor, amikor már nincs igazi prosperáló ipar, addig az egyetem is nehezen definiálta önmagát. Ami biztos volt, hogy hol erősebb, hol gyengébb az ellenállás az autonóm művészetekkel szemben” – mondta el Kondor Edit, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Design Intézet Tárgyalkotó Tanszékének megbízott tanszékvezetője. Hozzátette: az üvegművészek közösen lépnek előre a nemzetközi és a hazai kiállításokon, például a Magyar Üvegművészek Társaság keretében, mely egy olyan szakmai közösséget tart össze, ahol a generációk egyszerre tudják képviselni a szakma múltját, jelenét és jövőjét. „A fiatal alkotók lelkesedése nélkül nem is tudna ez működni. A műgyűjtők és a kortárs galériák ma újra számolnak a stúdióüveggel, a szakma felfelé ívelni látszik” – fűzte hozzá.

Az üvegművészek közül azokat a 40 év alatti alkotókat hívtuk meg erre a bemutatóra, akik a Fiatal Iparművészek Stúdiójának, vagy a Magyar Üvegművészeti Társaságnak tagjai. A tárlat festőművészeit pedig műveik fénnyel való kapcsolata alapján hívtuk erre a rendhagyó vizuális párbeszédre, hogy minél szemléletesebben be tudjuk mutatni az üvegművészet jövőbe mutató térképét.

A kiállítás március 4-ig látogatható.

Kiállítók

Üvegművészek:

Ábel Tamás, Bánó Rita, Biliczki Anett, Bősze Eszter, Budai Zsolt János, Dimény Luca, Farkas Diána, Kohut-Görömbei Luca, Németh Hajnal Aurora, Tomay Katalin, Varga Gyöngyvér, Varga Dóra, Virág Hajnalka

Képzőművészek:

Benczúr Emese, Domokos Berta, Kontra Ágnes, Martin Henrik, Mátrai Erik

Kurátor:

Sipos Tünde művészettörténész

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow