Bővíti művészeti ismeretterjesztő tevékenységét a MANK
ArtTér név alatt egyedi felülettel és színes ismeretterjesztő sorozatokkal várja a kortárs művészet iránt érdeklődőket digitális felületein a MANK Nonprofit Kft. A Társaság kiemelten foglalkozik a művészek, a művészeti szakma képviselői, valamint a közönség közti kapcsolati háló erősítésével: érdemi és izgalmas találkozásoknak ad teret, ezáltal is építve a hazai kortárs közösségét.
2020-ban, az online tér változatos lehetőségeit kihasználva szervezte meg ismeretterjesztő tevékenységét a MANK. 2021-ben tovább bővíti tartalmait, és új felületre helyezi a művészeti ismeretterjesztő sorozatait. Az ArtTér célja, hogy a sokféle tartalom „elárassza kultúrával” az olvasót, minél inkább elmerülve a kortárs művészeket és művészetet foglalkoztató témákban, átfogóbb képet adva a kortárs szcénáról.
Az ArtTér egyik legizgalmasabb tartalma az Ilyet én is tudok?! podcast sorozat, amely a podcast formátum közvetlenségével, lazaságával szólítja meg mindazokat, akik kevésbé tudnak kiigazodni a kortárs képzőművészet világában. A beszélgetések résztvevői arra vállalkoznak, hogy érdekesen és közérthetően megválaszoljanak minden olyan kérdést, amit a hallgató nem mer feltenni a művészeti világ képviselőinek. A már megjelent két rész megtalálható a népszerű podcast-megosztó platformokon. A beszélgetések házigazdája Csorba Lóci, a Lóci játszik zenekar frontembere.
A kortárs művészet a lila ködön túl alcímű sorozat célja, hogy eloszlassa a kortárs művészetről terjengő tévhiteket, miközben olyan érdekes témákat vonultat fel, amelyek kiemelten foglalkoztatják a szakmai kortárs világot is. Az első rész a művészeti világ képviselőinek otthonlétét, otthonalkotását járja körül. A második részben az izgalmas, ám gyakran nehezen értelmezhető performansz kerül a középpontba. A hallgatók választ kapnak arra, hogy mit csinál az előadóművész a galériában, miért akarja valaki lelövetni magát egy múzeumban, és hogy képzőművészetnek számít-e mindez.
„A podcast-nak köszönhetően betekintést nyerhetek olyan világokba, amiről eddig magam is keveset tudtam. Emellett nagyon örülök, hogy személyesen is találkozhatom a kortárs művészekkel, megismerhetem az Ő világukat, ahogy természetesen a podcaston keresztül a hallgatók is” – mondta Csorba Lóci, aki számára a sorozat szintén egy új kaput nyit ki.
Az ArtTérben cikksorozatok hozzák közelebb az alkotóművészek mindennapjait az érdeklődőkhöz. A Műterembejáró betekintést nyújt a művészek alkotói közegébe, amely sok esetben az otthonuk, lakóterük is. Megtudható, mit javasol fiatalkori önmagának Nagy Kriszta Tereskova, miért lett művész Pető Hunor, és hogyan néz ki Máriás István műterme a Szentendrei Régi Művésztelepen. Folytatódik a 2020. tavaszán indított #Kortárs+Tudás művészeti ismeretterjesztő sorozat is, amelyben találkozhattunk a kortársékszer-tervezőkkel, a szentendrei festői hagyományokkal, a nemzetközi és hazai performansz- és tájművészekkel, de a művészet és a pszichológia kapcsolatát is bemutattuk.
Az ArtTér két új sorozattal bővült. A Képtörténetek minden hónapban más-más művész alkotásában mélyed el. A sorozat felfedezi azokat a kreatív és intim alkotótereket, ahol a kortárs művészek dolgoznak, kutatva mindazt, ami a kép mögött van. Nem csupán új művészeti önkifejezési formákkal, mint az emberi test, egy videó, vagy éppen újrahasznosított anyagokból készült műtárgyakkal ismerkedhetünk meg, de az inspirációtól a megvalósítási folyamaton át követhetjük a műtárgyat. A Képtörténetek sorozatban bemutatott műalkotások a MANK közreműködésével megvásárolhatóak a publikálás hónapjában, így az olvasó is a kép történetének részesévé válhat. Aki úgy érzi, tanácsra van szüksége, hogy eligazodjon a műtárgypiac és műtárgyvásárlás világában, annak a Művészet és Gazdaság ad eligazítást.