Szoborkiállítás nyílt a szentendrei művésztelep kertjében
Tizenegy kortárs szobrászművész alkotása látható péntektől a Szentendrei Régi Művésztelep parkjában. A nyári szobrászati tárlatot első alkalommal rendezték, és szeptember végéig látogatható.
A nagy hagyományú és a közelmúltban megújult művésztelep parkja mindennap ámulatba ejti szépségével, állandó változásával és különleges atmoszférájával a vele kapcsolatba kerülőket. Ebből az élményből született az ötlet, hogy mindezt átélhetővé tegyék a közönség számára is – mondta köszöntőjében Tardy-Molnár Anna, a művésztelepet igazgató MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Azzal, hogy a szobrok a kertbe kerültek, megpróbálják egy kicsit magukévá tenni ezt a természetes teret, de az alkotásokkal a tér is átértelmeződött – fogalmazott az igazgató. A kezdeményezésnek ugyanígy célja, hogy megismertesse a széles közönséggel a virágzó szoborkultúrát, az elmúlt években született kiemelkedő munkákat és az alkotókat.
Kiemelte: a vállalkozást olyan fontos partnerek segítették, mint Farkas Ádám szobrászművész vagy a Magyar Szobrász Társaság, ezt a szabadtéri szoborkiállítást pedig hagyománnyá szeretnék tenni.
Muladi Brigitta művészettörténész megnyitójában arra hívta fel a figyelmet, hogy a szobrok „belakták” a teret. Az esemény a kortárs szobor ünnepe is lehetne, hiszen arról szól, a mai szobrászat mennyi tapasztalatot sűrít magába a klasszikus korszakok hagyományaiból úgy, hogy formailag, technikailag, anyagában megújulva kerüljön ki a műhelyekből – hangoztatta.
Rendkívül színes csapat mutathatja be plasztikai elképzeléseit, az alkotásokban a klasszikus szobrászati problémák nagyon változatos koncepciókban bontakoznak ki, de tetten érhető az a közös szellemi mag is, amely a tanár-tanítványi viszonyból ered – tette hozzá.
A műveknek látszólag, formailag alig van közük egymáshoz, mégis összeköti őket, hogy mindegyik szabadon álló, a teret használó, klasszikusnak tekinthető plasztikai mű, klasszikus anyagokkal, technikákkal, kevert módszerekkel dolgozik. Olyan fogalompárok kerülnek elő, mint a természet és a kultúra, a szubjektum és az objektum, a rejtett és a transzparens vagy a festői és a plasztikus – mondta.
A látogatók Ámmer Gergő, Azúr Kinga, Csurka Eszter, Farkas Ádám, Gálhidy Péter, Kalmár János, Kontur András, Kotormán Norbert, Márkus Péter, Martin Henrik és Menasági Péter alkotásaival találkozhatnak a műteremlakásoknak is otthont adó művésztelep ligetes parkjában.
A Szobrok a kertben című kiállítás kurátora Cserhalmi Luca művészettörténész, a tárlat szeptember 27-ig látható.