Bemutatkozik a Szentendrei Régi Művésztelep Hódmezővásárhelyen
Hódmezővásárhelyen állítják ki a Szentendrei Régi Művésztelep alkotóinak munkáit – áll az együttműködési megállapodásban, amelyet a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és a Tornyai János Múzeum 2020. január 30-án írt alá. Az Alföldi Galériában április végén nyíló kiállítás a MANK fenntartásában álló Szentendrei Régi Művésztelep jelenlegi, tíz alkotójának munkáit mutatja be.
„Szentendre, a festők városa Hódmezővásárhelyre költözteti egyik legfontosabb művészeti intézményét. A százéves Szentendrei Régi Művésztelep kiemelkedő művészeket adott hazánknak már eddig is, és szeretnénk, ha a kortárs alkotók munkáit is megismerné a művészetkedvelő közönség” – mondta el a MANK ügyvezető igazgatója. Tardy-Molnár Anna hozzátette: a Szentendrei Régi Művésztelepen alkotó művészek neve egybeforrt a városéval és azzal, amit ez a telep számukra jelent: a sokszínű alkotói világok összekapcsolódása ez egy olyan helyen, ahol a művészeknek lehetősége nyílik a közös alkotásra, inspirálódásra. „A Szentendrei Régi Művésztelep alkotói nem egy csoport vagy irányzat, hanem egy szabad közösség. Tíz művész, tíz egyéniség, ami a művészi erő tízszeresét adja ki. A mostani kiállításon az elmúlt három közös év legkiemelkedőbb alkotásait mutatjuk be az Alföldi Galériában” – fogalmazott. Elmondta, a legutóbbi hároméves ciklus ez évben jár le, így hamarosan ismét meghirdeti a művésztelep pályázatait.
A két intézmény közötti együttműködésnek több fóruma is megvalósult az elmúlt években. „Egyrészt a Vásárhelyi Őszi Tárlat egyik nagyvonalú, értékes díjának felajánlója a MANK, másrészt a Tornyai János Múzeum különböző művésztalálkozóinak és szimpóziumainak állandó helyszíne az a két alkotóház és egy művésztelep, amelyet Hódmezővásárhelyen és Mártélyon tart fenn a MANK” – mondta el Dr. Miklós Péter, a Tornyai János Múzeum igazgatója. Hozzátette: a szentendrei és a vásárhelyi művészek együttműködése sem példa nélküli, amelynek legékesebb bizonyítéka a mind a két városban alkotott Tornyai János.
A kiállítást közösen rendezi meg a két intézmény, hiszen miközben a kurátori feladatokat a MANK, az installálást a Tornyai János Múzeum végzi. Együttműködik továbbá a megállapodás értelmében a két intézmény a kiállítás népszerűsítésében, abban pedig már most megegyeztek, hogy a Múzeumok Éjszakáján tárlatvezetéssel várják a vásárhelyi közönséget.
A Szentendrei Régi Művésztelep alkotóinak munkáit láthatta már Szentendrén kívül több hazai és határon túli helyszínen is a közönség, többek között a Szigligeti Alkotóházban, Kecskeméten, Temesváros és Krakkóban. Továbbá megújult koncepció mentén egyre több műteremlátogatás, művészeti program keretében nyílik lehetőség arra is, hogy a közönség az alkotókkal a munkáik között találkozhasson és beszélgethessen az év több időszakában, valamint időről időre szentendrei iskolás csoportok is bepillantást nyerhetnek az alkotói munkába.
A Szentendrei Régi Művésztelep múltja nemcsak az itt megforduló művészek története, hanem a 20. századi magyar történelem lenyomata is. Az első világháború és annak következményei indították ugyanis a művészeket Szentendre felé, aminek köszönhetően létrejött a Duna-parti kolónia. Miközben ugyanis a Nagybányai Művésztelep az országhatáron túlra került, új hazát kerestek a művészek, Szentendre pedig alkalmasnak tűnt a nagybányai hagyományok továbbvitelére. A MANK a műtermek és a park felújítása, valamint a galéria épületének átalakítása után az utóbbi években újragondolta a telep szerepét. A megújult tizenkét műteremből tizet pályázat útján, meghatározott időre önállóan alkotó képzőművészek kapják használatba, kettő műteremre pedig rövidebb időre pályázhatnak művészek.
A Szentendrei Régi Művésztelepen jelenleg alkotó művészek, akiknek a munkái a hódmezővásárhelyi kiállításon is látható: Aknay János, Baksai József, Bánföldi Zoltán, Bereznai Péter, Buhály József, Csáki Róbert, Knyihár Amarilla, Krizbai Alex Sándor, Martin Henrik és Nagy Barbara.