„A fiatal jelző egyáltalán nem jelent tapasztalatlanságot, sokkal inkább ötletességet, merészséget és elhivatottságot”

2019.04.05 07:58:05 | Hírek

Fiatal, harminc éven aluli képzőművészek munkáival nyitotta meg április 4-én legújabb kiállítását Idő/Kép címmel a szentendrei MANK Galéria, ahol a kiállító művészek közül sokan foglalkoznak a társas kapcsolatokkal, saját, személyes tapasztalataik vizuális megfogalmazásával. A kiállítás 22 művészét pályázat útján választotta ki a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. által felállított szakmai kuratórium, a tárlat április 4. és május 5. között várja az érdeklődőket a festők városában.

 

„A tehetség nem mindig érthető, de oda kell figyelni rá” – mondta el Kőnig Frigyes, a Magyar Képzőművészeti Egyetem professzor emeritusa. A fiatal kiállítókról elmondta: legtöbbjük már szakmai sikerekkel büszkélkedhet, és a kiállítást megtekintve mindenki meggyőződhet arról, hogy a tanulóéveiket tanulással, az önképzéssel, a tökéletesítéssel töltötték.

 

Knyihár Amarilla, a Szentendrei Régi Művésztelep festőművésze, a beérkezett pályázatokat elbíráló zsűri tagja elmondta: az időérzékelést nagyban befolyásolja a koncentrációnk szintje, a fizikai állapotunk és a pillanatnyi hangulatunk, érzelmi hozzáállásunk, ráadásul az időarányosság elmélete szerint egy ötvenéves felnőtt tízszer olyan gyorsnak érzi az idő múlását, mint egy ötéves gyerek. „Számos különböző személyes, hozzáadott értékből fonódik össze a valóság szubjektív tükre, mely azt eredményezi, hogy még ha egy időben is születnek a művek, nincs két egyforma kép, még ha ugyanazt a pillanatot is rögzítik. Az átélés élménye az, ami leginkább befolyásolja az itt kiállító művészek idővel kapcsolatos benyomásait, időben való létezését, miközben a világról alkotott tapasztalataik transzformációjaként, létrejövő alkotásokat eltérő formában differenciálja” – fogalmazott.

 

„Izgalmasnak tartjuk, hogy egy adott generáció munkáiból válogatva egyfajta keresztmetszetet kaphassunk arról, milyen művészi pályák bontakoznak ki, milyen kérdések foglalkoztatják a fiatal művészgeneráció tagjait, milyen médiumokon keresztül artikulálják művészi világlátásukat?” – mondta el a kiállításról Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója. A megrendezett tárlat összefügg továbbá a MANK legfőbb célkitűzésével, a fiatal alkotógeneráció indulásának segítésével, támogatásával. „Ennek érdekében kiterjedt ösztöndíjrendszert működtetünk, amivel pénzügyi segítségben részesítjük a pályájuk elején járó alkotókat” – fogalmazott.

 

 

Sipos Tünde művészettörténész, a kiállítás kurátora elmondta: a fiatal jelző egyáltalán nem jelent tapasztalatlanságot, sokkal inkább ötletességet, merészséget és elhivatottságot. „A rendezés során kihívást jelentett megtalálni a sokféleségben azt az egyensúlyt, melyben kapcsolat és kölcsönhatás alakulhat ki az egyes művek között.” Ezen túl a kurátor kidomborította a művek lényegében rejlő hasonlóságokat: a kiállító művészek közül sokan foglalkoznak a társas kapcsolatokkal, saját, személyes tapasztalataik vizuális megfogalmazásával. „A MANK a kiírt pályázattal és a jelen kiállítással nemcsak a fiatal alkotóknak teremtett lehetőséget, hanem minden látogatónak és érdeklődőnek is. Új szempontokkal, fiatal tehetségek megismerésével tágíthatjuk perspektívánkat, és a kortárs képzőművészet aktualitásaival gazdagodhatunk.”

 

 

A kiállítás olyan harminc év alatti fiatal képzőművészek számára ad bemutatkozási lehetőséget, akik lendületükkel, tehetségükkel már most kiemelkedő alkotásokat tudhatnak maguk mögött. Hetven pályamű közül választotta ki az alkotásokat a MANK által felállított szakmai zsűri Knyihár Amarilla és Baksai József, a Szentendrei Régi Művésztelepen alkotó művészek, valamint Sipos Tünde művészettörténész, a kiállítás kurátora részvételével, akik a legkarakteresebb alkotásokat, az egyedi kifejezésmóddal rendelkező munkákat emelték ki.

 

 

„Változatos és izgalmas, korszerű technikákkal készült műalkotások közül válogathatott a szakmai zsűri” – fogalmazott Sipos Tünde korábban. Hozzátette: a fiatal művészek bemutatkozási lehetőséget látnak a kiállításon való részvételben, amit jól is gondolnak, hiszen egy bemutatkozó, csoportos tárlaton való részvétel segít abban, hogy az alkotók a szakma, a műkritikusok, a galériák és a műgyűjtők látókörébe kerüljenek.

 

A fiatalok mindannyian képzett művészek, többségük a Magyar Képzőművészeti Egyetemen és a Budapesti Metropolitan Egyetemen végzett. Nemcsak a fővárosból pályáztak azonban, többen vidékről nyújtották be portfóliójukat, sőt került olyan a kiválasztott művészek közé, aki jelenleg az Erasmus-program segítségével külföldön folytat tanulmányokat.

 

A kiállítás érdekesség, hogy a kurátor, Sipos Tünde maga is a harmincadik életéve betöltése előtt áll: a műkereskedelemben szerzett tapasztalatával a háta mögött műtárgyak értékbecslésével és szakmai tanácsadással foglalkozik. Művészeti és jótékonysági aukciókat vezet, publikál a jelentősebb művészeti print és online magazinokban, emellett művészeti albumok és katalógusok szerkesztésével is foglalkozik. 

 

 

Kiállító művészek: Antal-Bartalis Lilla, Boruzs Ádám,
Csanálosi Mária, Domokos Berta, Juhász Kinga, Kiss Botond, Kozma Anita, Lantos Csenge, Minyó János, Oberfrank Luca, Pipei Borbála, Ronga Eszter, Rozman Csenge, Rózsa Luca, Szabó Menyhért, Szilágyi Péter, Szőke Lili, Sztanó Zsuzsa, Szücs András, Tétényi Gabriella, Tóth Annamária Rita, Üveges Mónika 

 

A kiállítás megtekinthető 2019. április 4. és május 5. között, hétfőtől péntekig 9 és 17 óra, hétvégén 10 és 17 óra között. 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow