A Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesület zománcművészei a kecskeméti Alkotóházban

2020.10.28 16:01:36 | Egyéb kategória

Bár már negyedszerre szervezett a Muravidék Baráti Kör Egyesület (MBKKE) zománccsoportja alkotótábort, idén első alkalommal gyűltek össze a Kecskemét Alkotóházban. Az egyesület 1997 óta foglalkozik a muravidéki kulturális és tudományos élet támogatásával és a vidéket érintő kulturális programok szervezésével. Sokrétű szakmai tevékenységükkel nagy hangsúlyt fektetnek a nemzetiségi határokon átívelő együttműködésre. Ruda Gáborral beszélgettünk az egyesület eddigi munkásságáról és a zománcművészek Kecskeméti Alkotóházban megtartott szakmai programjáról.   


A csoportképen fentről és balról jobbra: Zsuffa Péter, Kónya Gyula, Rácz Gábor, Király Krisztina (az Alkotóház vezetője), Őri Bori, középen Orient Enikő, Koszta Zsófia, Hernádi Paula, Mihalik Judit, Hollósy Kati, és lent Bessenyei Vali, Gergely Judit, Czóbel Marianna, Végh Éva látható.

A Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesületet tizenegyedmagammal alapítottuk meg, de mára 217 tagot számlálunk. 1998-ban elkezdődtek a kiállítási programok. Elsőnek a Magyar naiv művészek kiállítássorozata, egy évvel később a Kortárs magyar művészek kiállítássorozata” – mondta el Ruda Gábor.

Hóllósy Kati készülő munkái

„Kiállításainkon kezdettől fogva szerepeltek a képzőművészeti alkotások mellett kisebb mértékben fotográfiák és tűzzománcok is. 2008-tól viszont önállósultak a zománcművészeti kiállítások. A szerkesztésemben pedig nemrégen nyomtatva és online is elérhető a kárpát-medencei magyar zománcművészet kiállítássorozatról szóló kiadványunk” – fogalmazott. A kiállítások és a kiadványok mellett folyamatosan zajlik az egyesület nemzeti kissebségekkel kapcsolatos kutatómunkája, amelyet 2012-ben egy kilenc kötetes kiadványban foglaltak össze, bemutatva az általuk szervezett konferenciasorozatot, amely a kisebbségi oktatást helyezte középpontba. „A muravidéki, horvátországi, délvidéki, felvidéki és kárpátaljai magyar közösségek kultúrája témájú kötetek már elkészültek. Következőnek az erdélyi és őrvidéki konferenciánkról szóló kötetek készülnek. Emellett művészeti-irodalmi alkotótáborokat gyerekeknek 2000-től minden nyáron tartunk, 2003-tól Pilisszentléleken, 2014-től pedig Horvátországban is megvalósult már öt tábor” – meséli tovább az egyesület munkáját. 

Az elmúlt évekből a legnagyobb vállalkozásnak a 2002-es Hidak a Dunán komplex művészeti programsorozatot tekinti, ami százezer eurós költségvetésből az Európai Unió Kultúra 2000 program támogatásával valósult meg. A sorozat magába foglalt ausztriai, szlovákiai és magyarországi kiállításokat, és később egy katalógust is. Különösen kiemelkednek a Horvátországban többször megrendezett alkotótáborok is, amelyek elősegítik az egyesület külhoni magyar közösséggel ápolt kulturális kapcsolatok erősödését. Hozzáteszi: „a zománcművészeti tevékenységünk is a legsikeresebb programjaink közé tartozik.”

A kecskeméti alkotótábor is a zománcművészet támogatásáért szerveződött, hiszen a résztvevő művészeknek lehetősége volt a széleskörű tapasztalatcserére és folyamatos párbeszédre. „Az alkotótábor a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósult program. A zománccsoportunk vezetője, Rácz Gábor iparművész, elismert egyházművész által összehangolt közös munka szintén lehetőséget adott, hogy a résztvevők a jövőbeli egyéni és csoportos kiállításokra készíthessenek műveket.”

Ruda Gábor azt is elmondta, hogy az egyesület zománcművészeti kiállításokból és alkotóműhelyekből álló programjainknak eddig már közel negyven, különböző művészeti háttérrel rendelkező résztvevője volt. A kecskeméti táborban tizenhárom zománcművész vett részt, akik például iparművészként, ötvösművészként, grafikusművészként vagy festőművészként indulva később váltottak, vagy az eredeti művészeti tevékenységük mellett már tűzzománcokat is készítenek. A résztvevők szakmai sokszínűsége is bizonyítja az egyesület célkitűzését, a muravidéki és a régióhoz köthető művészeti élet legszélesebben átfogó népszerűsítését és támogatását.

Az egyesület 2020-as zománcművészeti kiállítási programja két jelenleg is látogatható csoportos kiállításból tevődik össze, valamint Elekes Gyula júliusban és augusztusban, Esztergomban és Budapesten megrendezett Örökség című egyéni kiállításából. „Az Incze László Céhtörténeti Múzeumban, amely a Székely Nemzeti Múzeum kézdivásárhelyi részlege, augusztus 25-én nyílt meg a Találkozás című kiállításunk. Ez az Elekes Gyula székelyudvarhelyi Tűzzománc Alkotóműhely tagjaival közösen valósult meg és október 6-ig volt látogatható. Ezután a teljes kiállítási anyagot Elekes Gyula átviszi az általa vezetett Székelyudvarhelyi Művelődési Házba, ahol október 8-án – immár Találkozás 2. címmel – nyílhat meg a következő zománckiállítás. A Lelki forrásaink című, az Ars Sacra Fesztiválhoz kapcsolódó kiállítást a szombathelyi Martineum Felnőttképző Akadémián Csány Péter atya nyitotta meg szeptember 14-én, az eredetileg kitűzött október 1. helyett ez tovább látogatható, egészen az év végéig.” A programok létrejöttében az NKA és az Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetség is támogatja a Muravidék Baráti Kör Kulturális Egyesületet.  

A legjobb lelkiismerettel tudom javasolni a Kecskeméti Alkotóházat, hiszen nemcsak a magas szintű szakmai tevékenység végzésére, hanem kikapcsolódásra is ideális lehetőséget nyújt Király Krisztina intézményvezetőnek is köszönhetően” – mondta el a helyszínről Ruda Gábor.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow