A sortűzre emlékeznek

2017.01.02 17:24:05 | Hírek

A budapesti sortűzre emlékeztetnek a Mezőgazdasági Múzeum falán véletlenszerűen elhelyezett, bronzból öntött golyók, amely emlékjelek alkotói közül az egyik, Callmeyer Ferenc, kétszeres Ybl Miklós-díjas építészmérnök maga is a Kossuth téri sortűz túlélője. Ezzel a képpel indít a MANK Galériában rendezett legújabb kiállítás.

 

Belövések címmel rendezett kiállítást a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) és a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. (MANK) közösen. A tárlat december 30-ai kiállításán elhangzott: az 56-os forradalomról emlékeznek meg a MAOE Iparművészeti Tagozatának pályázatára beérkezett alkotások. 25 művész 31 műve január 18-ig tekinthető meg a MANK Galériában.

A kiállításmegnyitón készült képek itt megtekinthetők.

Lencsés Ida, Ferenczy-díjas kárpitművész, a MAOE Iparművészeti Tagozat elnöke kurátorként támogatta a kiállítást, célja pedig az volt, hogy megemlékezzen a forradalomra, amely a budapesti diákok egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött október 23-án, és a fegyveres felkelők ellenállásának felmorzsolásával fejeződött be Csepelen, november 11-én. A 20. századi magyar és mondhatjuk, az európai történelem egyik meghatározó eseménye volt ez, amelynek nyomai az utcákon jó 30 évvel később is látszódtak.

D. Udvardy Ildikó művészettörténész, a Pesterzsébeti Múzeum igazgatója éppen ezt emelte ki megnyitó beszédében. Mint fogalmazott, a munkákat nem a művészi felfogás, a kifejezésmód fogja elsősorban össze a kiállításon, „sokkal inkább érzékenységük a történelem és a jelenkor értelmezésére, továbbgondolására.” Már a cím is a Kossuth téri sortűzben elhunyt civil áldozatokat idézi meg. Ez a nap a „véres csütörtökként” maradt fenn a köztudatban, és erről emlékeztek meg 2001-ben is, amikor a minisztérium épületeinek árkádjai alatt állítottak emléket az áldozatoknak. „Lencsés Ida ezt az emlékjelet választotta kiindulópontként Véres csütörtök című munkája létrehozásához is, a művészei átírás idézeteként. A falon véletlenszerűen elhelyezett, bronzból öntött golyók, emlékjelek alkotói közül az egyik, Callmeyer Ferenc, kétszeres Ybl Miklós-díjas építészmérnök maga is a Kossuth téri sortűz túlélője.”

Maga Lencsés Ida is mesélt az akkor történtekről. A Mezőgazdasági Minisztérium falain lévő fém golyók nem csak a géppuskasortűzet, hanem az elvett és a mindörökre megváltoztatott életeket, a tönkre tett családokat, a hazát cserélteket jelenti, egyúttal hirdeti a forradalom húsz napját átitató lelkesedést. „Azok a járókelők, akik évekkel később végig mentek azokon az utcákon, nem is tudták elképzelni, milyen harcok tanúi a falak, amelyek október 25-ére, a véres csütörtökre emlékeztetnek.”

 

Helyszín: MANK Galéria (2000 Szentendre, Bogdányi utca 51.)

A kiállítás január 18-ig tekinthető meg.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow