A találkozásokat kutatja Erős Apolka kiállítása a MANK Galériában

2020.09.03 10:44:22 | Egyéb kategória

Találkozás címmel nyílik meg Erős Apolka Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész legújabb kiállítása a MANK Galériában, szeptember 2-án. A több mint 80 alkotást felvonultató tárlat a szellemiség keresését, a másokkal való valódi találkozásokat vagy éppen a jó és a rossz küzdelmét állítja középpontba.

A művész szobrainak karaktere sajátos anyaghasználatának és egyedi formaképzésének eredménye. „Lehetőségem szerint plasztikáimat magam alakítom a vázlatrajzoktól a patinát lezáró viaszréteg felviteléig” – mondta el a szobrászművész.

Plasztikáit viaszlapokból szabásminták mentén hajtja, feszíti hordozómagjukra. Rögzítésük és a művész felületképzése eredményeként szegecselt, pántolt struktúrák alakulnak szoborfelületté. A metodika új dimenziókat tár fel, a szobrok kéregszerű volta, a mintázott anyag héjszerkezete lehetőséget ad a belső terek szoborfelület-igényű és -gazdagságú alakítására, ezáltal a művész számára oly fontos belső tartalmak, “Belső-Én-Terek” sejtelmes ráutalására. Nem a látható karakterjegyek leolvasása, leképezése foglalkoztatja, hanem az azokat kialakító szellemi háttér.  

Erős Apolka fiainak portréfragmentumai, a külső és a belső felületükön egyaránt mintázott arcrészletek színes „párnákkal”, kamaszos álomszerű víziókkal kombinálódnak, így szabadon értelmezve kapcsolódnak be a klasszikus portrészobrászat körébe és újra is értelmezik azt.

A kiállításon is látható Sziámi sorozat strukturális alapjai kettős torzók. Gondolati háttere pedig az a teológiai-ontológiai elképzelés, amely szerint az ember eredetileg kétnemű: androgün. A lét két pólusa: az aktív-átfogó kezdeményező elv és a passzív-megőrző, amannak tartalmat és hatékonyságot nyújtó befogadó elv. A kettő közti feszültség azonosságként oldódik föl a szellemben, nem válik szét. A két pólus dinamikája, alá-fölérendeltsége és párhuzama táncol a szobrokban úgy, mint önmagunkban, mindannyiunkban.

A kiállításon mindezt Sárkányölő Szent György interpretációja, a szembenálló felek egymásról alkotott víziói, a várakozás és a Találkozás története teszi teljessé, és pár Békegalamb zárja le.

„Hiszem, hogy labirintusok ide vagy oda, de a megismerés útja bejárható. Az így felfedezett belső táj egyedi, ahogy a megtalálását hirdető, felszabadító érzés is mindenkinél más és más. Merengés ez múltról, szembenézés a jelennel, de semmiképp sem fantáziálás a jövőről. Ez a kiállítás a jelen megéléséről, a találkozások kiteljesedéséről szól” – zárja gondolatait a kiállítás kapcsán a művész.

A kiállítás kísérőrendezvényeként szeptember 19-én 16 órától Hogyan hat a szobrászat és a food design egymásra? címmel Erős Apolka és Chován Dóra food designer egy belső utazásra hív mindenkit, amit ezúttal a szobrok és az ételek segítségével élhetünk át. A tárlatvezetés során a kiállítás négy fő állomását járjuk végig, amely során az ételek minden érzékszervre hatóan közvetítik a szobrok üzenetét.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow