Derkó’21 / Derkovits-ösztöndíjas képzőművészek beszámoló kiállítása Szolnokon
Fiatal képzőművészek munkáiból nyílt kiállítás Szolnokon Derkó’21 címmel a 2021-ben Derkovits-ösztöndíjat nyert alkotók beszámoló kiállításának a szolnoki Aba-Novák Agora Kulturális Központ galériája ad otthont február 18. és március 12. között.
A képzőművészet ingoványos terület, ahol nehéz elindulni, de talán még nehezebb pályán maradni. „Nekünk, akik feladatul kaptuk az alkotóművészet és az alkotóművészek támogatását, mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a fiatal tehetségek az egyetem óvó, védő közege után is megtalálhassák helyüket a művészeti életben és megvethessék a lábukat ezen az ingoványos terepen is” – olvasható Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezetőjének köszöntőjében a kiállító művészeket bemutató katalógusban.
„A jelenlét fogalma meghatározza mindazt, amiről a Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíj szól számunkra. A jelen a mindenkori legautentikusabb modernség, a jelenben lenni (együtt élni a jelennel) a teljesség megélésének lehetősége és szabadsága. Ilyen értelmű jelenlétünkben keressük és leljük fel a fiatal tehetségeket, és segítünk, hogy a pályájuk elején járó képzőművészek bemutatkozhassanak, ezáltal jelen legyenek. Egy olyan közösséget építünk, amelyben a szárnyait most bontogató és a tapasztalt alkotó együtt gondolkodhat, lehet jelen” – – tette hozzá.
Speciális bemutatkozási lehetőségeinkkel kifejezetten a fiatal művészeknek nyit meg tereket és lehetőségeket a MANK – ahogy teszik azt az Art Marketen rendezett standunkon, az online felületeinken, vagy a kifejezetten a fiataloknak meghirdetett, kiállítást is magában foglaló pályázatokon keresztül. Évente ráadásul lehetőséget adnak két fiatal művésznek a Szentendrei Régi Művésztelepen arra, hogy egy-egy éven keresztül itt alkothassanak és itt leshessék el a szakma legelismertebb képviselőinek fogásait, illetve ecsetvonásait.
„Tradicionális és innovatív, szubjektív és objektív, tárgyiasult és tárgynélküli, személyes és szenvtelen – szabadon értelmezett fogalompárok végtelen sorával lehetne érzékeltetni azt a frissességgel és a művészi tudatossággal átszőtt összképet, melyet a 2021-ben Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjat nyert képzőművészek alkotásai közvetítenek szemlélőik számára” – írja a katalógusban Képiró Ágnes művészettörténész, a szolnoki kiállítás kurátora.
Az ösztöndíjat – melyet művészkörökben évtizedek óta Derkónak rövidítenek – közel hét évtizede, 1955-ben alapította a Művelődési és Közoktatási Minisztérium azzal a céllal, hogy anyagi és szakmai támogatást nyújtson a 35 év alatti, kiemelkedő tehetségű művészeknek. Ma a rendkívül rangos elismerést évente 26 fő kaphatja meg, egy alkotó legfeljebb háromszor nyerheti el. A pályázatokat tíz főből álló szakértői kuratórium bírálja el. Az ösztöndíjat elnyert alkotók művei a Műcsarnokban kerülnek kiállításra, míg a periódust záró beszámoló kiállítást rendszerint vidéken rendezik meg.
Vitathatatlan az ösztöndíj jelentősége és népszerűsége mind az alkotók, mind a művészetszeretők körében, hiszen a pályakezdő művészek számára ez az első, rangot adó kitüntetés, mely sokak számára biztosítja a további elismerésekkel járó alkotómunkát. Hazánk művészeti egyetemei évről évre számos tehetséges alkotót bocsátanak útjukra, de a hazai művészeti mecenatúra létbizonytalan útvesztőiben csak töredékük talál biztos megélhetést nyújtó táptalajt. Ugyanakkor egy-egy rangos ösztöndíj, így a Derkó is, nemcsak az alkotómunka anyagi feltételeihez járul hozzá, hanem igazolja a művészi utánpótlás mindenkori kvalitását és relevanciáját.
A kiállítás 2022. március 12-ig tekinthető meg hétfőtől péntekig 10:00 és 18:00, szombaton 10:00 és 16:00 között.