Derkovits-ösztöndíjasok Pécsett

2016.12.13 10:38:26 | Hírek

Harminc, Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjban részesült fiatal munkáiból nyílt kiállítás Kezdőtőke címmel december 9-én a pécsi Zsolnay Kulturális Negyedben található m21 Galériában. Az ösztöndíj és a művek bemutatása számos, ma már ismert művészt indított el pályáján. A beszámoló kiállítás 2016. december 9. és 2017. január 6. között tekinthető meg.

Bognár László, a pécsi kulturális bizottság elnöke a kiállításmegnyitón elmondta: az ösztöndíj elismerést jelent a művészek számára, hiszen példátlan múltú támogatásról van szó. „A Derkovits-ösztöndíjat 1955-ben alapították, több mint hat évtizede. Példátlan, hogy politikai irányzatoktól függetlenül minden évben kiosztották. Éppen ezért komoly rangot, elismerést jelent” – hangsúlyozta az elnök. Hozzátette: az ösztöndíj kuratóriuma a megnyitót megelőző napon rendezett ülésén minden pályázó anyagát elfogadta.

Lengyel Péter szobrászművész a kuratórium tagjaként állt elő az ötlettel, hogy az ösztöndíjasok beszámoló kiállítását idén Pécsett rendezzék meg – mondta el Matiszlovics Tibor, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. szolgáltatási igazgatója. A Kezdőtőke címmel kapcsolatban kifejtette: az ösztöndíj célja is ez. „Tapasztalt alkotókkal állunk szemben, akik számára az állami támogatás és az azzal járó lehetőség segítséget jelent, ám az ő dolguk, hogy ebből maradandó előnyt kovácsoljanak” – fogalmazott.

Timár Katalin művészettörténész elmondta: az iskolában azt tanítják meg a művészeknek, hogy saját elképzeléseiket kövessék, „az autonómia azonban nem elzárkózást jelent, ahogy ennek a kiállításnak a művei sem, hiszen kapcsolódnak a valósághoz, értelmileg és érzelmileg megmozgatnak minket. Ez az a kezdőtöke, amellyel az itt kiállító képzőművészek mindenképpen rendelkeznek.”

Az ösztöndíj lebonyolításáért felelős Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és a pécsi kiállítóhely által szervezett tárlaton mintegy százhúsz alkotást, köztük szobrokat, festményeket, installációkat, falreliefeket, valamint a digitális világhoz kapcsolható munkákat láthat a közönség január 6-ig – mondta el az MTI kérdésére korábban Készman József művészettörténész, a kiállítás kurátora.

A tárlaton Fabricius Anna, Lőrincz Lilla, illetve mások mellett Szécsényi-Nagy Loránd, Hajas Katinka, Karsai Dániel, Keresztesi Botond és Török Judit műveivel ismerkedhet meg a publikum – tette hozzá.

A több mint hatvanéves múltra visszatekintő támogatást azok a harmincötödik életévüket még be nem töltött képzőművészek kaphatják meg, akik tanulmányaik befejezése után önálló művészeti tevékenységet folytatnak. Az ösztöndíj célja, hogy a megfelelő anyagi feltételek megteremtésével segítse a tehetséges fiatal képzőművészek pályakezdését, művészi fejlődését, és hogy ily módon támogassa a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek létrejöttét. Az ösztöndíjasok alkotásaiból minden évben kiállítást szerveznek, amely a szakmán belüli elismerés és ismertség lehetőségét teremti meg a számukra. Az ösztöndíj és a művek bemutatása számos, ma már ismert művészt indított el pályáján.

A beszámoló kiállítás 2016. december 9. és 2017. január 6. között tekinthető meg.

 

 

 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow