Élet – Jelek címmel megnyílt a Ceredi Kortárs Nemzetközi Művésztelep kiállítása a MANK Galériában
Évről évre újabb alkotótelepeket és – műhelyeket mutat be a MANK, felhvva a figyelmet a Magyarországon ápolt művésztelepi kultúrákra – mondta el Tardy-Molnár Anna, a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója a kiállítás megnyitásán, augusztus 5-én. Az elmúlt években a Szolnoki, a Csongrádi, a Lendvai, a Mezőtúri és a Bükki Művésztelep alkotóival találkozhattunk a szentendrei MANK Galériában, idén pedig a 25 éves Ceredi Művésztelep munkái láthatók a kiállítótérben.
A Ceredi Kortárs Nemzetközi Művésztelep egy jelenléten alapuló művészeti színtér és műhely, ahol évente más-más tematika szerint zajlik az alkotói munka. Cereden maga a település, annak hagyományai, használati tárgyai, és a falut körülvevő táj kínál gazdag témát és ösztönzést az alkotómunkára. A nemzetközi kortárs művészeti projekt egy alkotói folyamat, ami a találkozáson és a beszélgetésen alapul a helyben lakó falusi emberek és különféle európai nagyvárosokból érkező képzőművészek között.
A művésztelepre meghívott alkotók hivatásos képzőművészek. A meghívás főbb szempontjai a művésztelep koncepciójához, tematikájához illeszkedő alkotói munka, a szakmai elismertség, a művésztelep vezetése által felfedezett és bemutatni kívánt művész és a művésztelep gyűjteményének bővítése. A huszonöt éves működés alatt több száz, különféle művészeti műfajt képviselő művész és művészeti szakember kapcsolódott be a munkába, sokan évről évre visszatérőként. Jelenleg pályázat vagy meghívás alapján egy- és többhetes rezidenciaprogramok is megvalósulnak a művésztelepen.
A művésztelep 1996-ban indult el azzal a céllal, hogy szakmailag támogassa a magyar képzőművészeket, valamin tematikus művésztelepeket és kiállításokat hozzon létre.
A művésztelep egyben művészeti laboratórium, kulturális intézet, művészeti egyetemek tanárainak csoportosulása és alkotói tere. A kezdetek óta egyre bővülő kapcsolatrendszert épített ki Európa más országainak hasonló szervezeteivel, alkotóival, művészeti akadémiákkal, a 2019-es évvel bezárólag 24 országból érkeztek résztvevők. Legfőképpen szlovákiai, cseh, német, osztrák és lengyel művészeti szervezetekkel működnek együtt.
A művésztelep helyszíne Cered falu, amely Nógrád megye északkeleti részén, közvetlenül a szlovák határ mellett, a Tarna folyó völgyében fekszik. A telepen található épületegyüttesben lakóház, műhely, színpad, múzeum és galéria is található. A művésztelep 2019-ben ArtPiknik Cered névvel kortárs művészeti fesztivált indított el.
A kiállítás kurátora: Palik Eszter képzőművész
KIÁLLÍTÓ MŰVÉSZEK
Magyarország
Krnács Ágota, Szemethy Imre, Szemethy Orsi, Kun Cecília, Sánta László, Palik Eszter, Sánta Eszter, Horváth-Lóczi Judit, Verebics Ágnes, Puklus Péter, Fürjesi Csaba, Vígh Krisztina, Freund Éva, Péter Szabina
Szlovákia
Ivana Sláviková, Kosziba Klaudia, Jozef Suchoža, Juraj Sapara, Szőke Erika, Peter Kollár
Németország
Ute Deutz, Johannes Ulrich Kubiak, Jan Kummer, Christoph Eckelt, Lilla von Puttkamer, Albrecht Fersch
Lengyelország
Tomasz Piars, Marek Sienkiewicz, Magda Grzybowska, Ewa Dąbrowska, Mariusz Burdek
Csehország
Vladimír Kovařík, Martina Lacová
Litvánia
Neringa Poškutė-Jukumienė, Remigija Vaitkutė
Nagy-Britannia
Nina Mankin
Mongólia
Batdzsargal Batmöhn
Finnország
Tiina Herttua, Anna Semerdjiev
Ausztria
Stefan Kreiger
Oroszország
Larisa Nikolajeva
Japán
Yui Akiyama
A kiállítás augusztus 30-ig tekinthető meg, hétköznap 9 es 17, hétvégén 10 és 17 óra között.