Fények és társadalmi kérdések Hérics Nándor kiállításán

2020.01.16 10:55:44 | MANK Galéria, Szentendre

Mit jelent az otthon, vagy éppen a kényelem? Álláspontunkat bármikor és bármilyen helyzetben megváltoztathatjuk? Ilyen és hasonló kérdéseket tesz fel a HÉRICS című kiállítás, amely január 15-én nyílik meg a szentendrei MANK Galériában. A Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. által rendezett, Hérics Nándor Munkácsy-díjas képzőművész munkáit bemutató tárlat gazdag válogatást nyújt a művész egészen egyedi, fénykontúrokkal kiemelt alkotói teréről, melyben a létezők és tárgyak átlényegült, neoncsővel rajzolt és festett világa a minket körülvevő valóság rendkívül látványos és elgondolkodtató értelmezését adja.

A képzőművész munkái a lendületet hozzák el: fénnyel, színnel, mozgással töltik meg a teret – mondta el Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója, majd hozzátette: „hihetetlen  szellemessége és ötletgazdagsága mellett ott dolgozik a dolgok mélyére, lényegére, társadalmunk mechanizmusaira, az életünk céljára és mikéntjére való rákérdezés, amihez olykor gúnyos, máskor együttérző érzelmek és gondolatok társulnak.”

„Hérics Nándor tisztán alkalmazott fény és neon kompozíciói és a festészettel együttesen megvalósított fénydomborművei a szabad térben és a falsíkban jelennek meg, és a színes fény sugárzása révén valószerűtlennek tetsző tereket szerveznek, bizonytalanságok által éltetett térviszonyokat teremtenek, a valóságosnak vélten túllépő áthatásokat, összefüggéseket, kapcsolatokat és különválásokat jelenítenek meg” – fogalmazott a kiállítást megnyitó Wehner Tibor művészettörténész

A képzőművész a hetvenes évek elejétől megannyi művészeti ágat ötvöző munkássága a festészettől a szobrászatig, a könyv- és plakáttervezésig, illetve a tárgyalkotó tevékenységig, a tipográfiáig és designig, a street artig a képzőművészet szinte valamennyi területét magában foglalja. Munkásságának alapsajátossága a pályakezdéstől napjainkig a különböző műfajok közötti határvonalak tudatos átlépése, felülírása.

Hérics Nándor a tatai képzőművészeti körben Kerti Károlynál kezdett rajzot tanulni, majd kirakatrendező iskolát végzett, és alkalmazott grafikát tanult. 1979-től a Hungexpo tervezőgrafikusaként, később szabadúszó grafikusként tevékenykedett. Tagja lett a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának, a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapjának, majd a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének és a Magyar Festők Társaságának. 1990-től saját tervezőgrafikai stúdióját vezeti, alkalmazott grafikai tevékenységében a plakát- és arculattervezéstől az utcai reklámokig minden megtalálható.

Díszlet- és látványterveket készített színházak, TV-csatornák számára, rendszeres szereplője hazai és nemzetközi plakátkiállításoknak, táblaképeinek fő témája a portréábrázolás és az ipari tájak bemutatása. Készített graffitiket és street-art munkákat, neon-objektjeivel több nemzetközi kiállításon is bemutatkozott.

„Az alkotó közel három évtizede folyamatosan kísérletezik, foglalkozik fényművészettel, illetve annak hatásaival. Installációin, fényplasztikáin a fény nem egyszerűen hatásos effekt, hanem maga is a műalkotás szerves alakító – plasztikai, grafikai, sőt festői – elemévé válik” – írja róla egy összefoglalóban Dr. Nátyi Róbert művészettörténész.

A kiállítás 2020. február 9-ig tekinthető meg hétköznap 9 és 17, hétvégén 10 és 17 óra között.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow