Fotóművészek a MANK Galériában

2014.11.03 15:19:30 | Hírek

 

A héten zárul a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete (MAOE) Fotóművészeti Tagozatának kiállítása a szentendrei MANK Galériában. S. Faragó Gyöngyi, a tagozat elnöke mesélt annak létrejöttéről, tevékenységéről, céljairól, illetve a jelenleg megtekinthető kiállításairól és jövőbeni terveiről.

 

Hogyan alakult meg a MAOE Fotóművészeti Tagozata?

A MAOE 1950-53-ra nyúlik vissza, amikor a Magyar Állam létrehozta azt a három különálló – irodalmi, zenei és képzőművészeti – alapot, amelyek egyesítésével alakult meg 1968-ban a Magyar Népköztársaság Művészeti Alapja. Az Alapnak tagja volt minden egyes magyar alkotóművész, akik az előírt módon csak az Alap közreműködésével, azon keresztül forgalmazhatták alkotásaikat. A bevételekből az Alap járulékot vont le, ami a tagok számára járó társadalombiztosítási és nyugdíjbiztosítási ellátások alapjául és fedezetéül szolgált. Ezen kívül a műalkotások forgalmazásából, illetve egyéb művészeti alkotótevékenységek hasznából növelte vagyonát.

A rendszerváltozást követően a korábbi szervezeti struktúra 1992-ben átalakult, amikor létrehozták a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületét, mint utódszerv, amelynek tagjává vált a megszűnt Művészeti Alap valamennyi tagja. Létrejött egyben jogutódként a társadalmasított művészvagyonból a Magyar Alkotóművészeti Alapítvány (később Közalapítvány), amelynek legfontosabb feladata akkoriban alapvetően az egyesület és tagjainak alkotói és szociális támogatása, az arra a korábbi befizetésekkel jogot szerzett művészek részére a nyugellátások megállapítása és folyósítása, a tagok érdekvédelmének képviselete.

Jelenleg a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete csaknem 6900 magyar alkotóművészt – író, zeneművész, képző-, ipar- és fotóművész – tömörítő civil szervezet. Működési célja tagjai és más – nem tag – alkotóművészek szociális biztonságának, érdekvédelmének megszervezése, valamint alkotómunkájuk sokrétű támogatása.

 

Tóth József Füles, Markovics Ferenc és Gáti György fotóművészek beszélgetnek a Kortárs Digitális Fotográfia című kiállítás megnyitóján, a MANK Galériában Fotó: Vajda János

Tóth József Füles, Markovics Ferenc és Gáti György fotóművészek beszélgetnek a Kortárs Digitális Fotográfia című kiállítás megnyitóján, a MANK Galériában
Fotó: Vajda János

 

Milyen célokat tűzött ki maga elé létrehozásakor a Fotóművészeti Tagozat?

A Fotóművészeti tagozat 1992-től a Képzőművészeti Tagozat részeként működött, és csak 1995-ben vált önálló tagozattá. Munkáját a tagok által ötévente megválasztott vezetőség és elnök munkája fémjelzi. Olyan elhivatott alkotók jelentkezését vártuk és várjuk, akiket vonz a szakmai közösségi élet és abban aktívan részt is tudnak vállalni.

A tagozat célja a magyar nemzeti és kulturális értékek őrzése és ápolása, művészi szinten történő dokumentálása, a társadalom és a közélet aktuális kérdéseire, problémáira való reflektálás. Ezeken túl a tagok művészi alkotó munkájának lehetőség szerinti sokirányú támogatása, többek közt ösztöndíjak, művészeti díjak kitűzése, alkotóházak, kollektív műtermek, alkotóműhelyekben való részvétel segítése.

Célunk a mindenkori lehetőségek szerint a tagok alkotói érdekét szolgáló csoportos művészeti kezdeményezések, rendezvények pályázatokon keresztül megvalósuló anyagi támogatása, műalkotások megismertetése érdekében kiállítási lehetőségek megteremtése.

 

Oláh Tibor: Szellem és lélek

 

Milyen kiállítások tekinthetők meg jelenleg?

Évente több pályázatot hirdetünk meg tagjaink számára, amelyekből aztán a csoportos kiállítások kialakulnak. Ezeket a kiállításokat vándoroltatjuk, és a meghívásoknak, felkéréseknek eleget téve az ország több pontján is szerepeltetjük. Az év végéig jelenleg is látható Budapesten az Állatkert területén belül a “Volt egyszer Vidámpark” című anyagunk, illetve Szentendrén, a MANK Galériában nyílt Kortárs Digitális Fotográfia 2014 című összeállításunk.

 

A “Volt egyszer egy Vidámpark” című kiállítás fotói a Vidámpark bezárása előtti időszakban készültek. Mi volt a fotózás alapkoncepciója?

A Fotóművészeti Tagozat vezetőségi tagja, Tóth József Füles fotográfus ötlete volt, hogy a tagok örökítsék meg a pótolhatatlan kultúr- és várostörténeti emlék részét képező Vidámpark utolsó időszakát, méltóképpen dokumentálva a jövő fiatalsága számára a szórakoztatásnak ezt az eredeti formájában megszűnő, eltűnő intézményes formáját. Miután szinte kivétel nélkül minden tagunk gyerekkorának vagy fiatalságának szerves része volt a Vidámpark, nem is volt kérdés, hogy társadalmi munkában elkészüljön-e ez a kiállítási anyag. A munka embert próbáló volt, az intézménnyel ugyanis történt megállapodás szerint épp az utóbbi idők legmelegebb nyári időszakában kerülhetett sor a fotózásra.

 

A Kortárs Digitális Fotográfia 2014 című kiállítás megnyitóján elhangzott, hogy a képekben az “itt és most” a közös. Miben rejlik ezen fotók különlegessége?

Ez a jelenleg is még nyitva tartó kiállításunk, mely a Nemzeti Kulturális Alap, a MANK és a MAOE együttes támogatásával jött létre, nem egy visszatekintő összeállítás, hanem az elmúlt évben készült friss képeket fogja össze, melyeken keresztül megfogalmazódik, milyen sokszínűen látják ma a különböző korosztályokból kikerülő alkotóink a világot. Érdekessége pont a témák közti különbözőségben rejlik.

 

Milyen kiállításokat, pályázatokat terveznek a jövőben?

A jövő év pályázatainak, kiállításainak tervezését a vezetőség megkezdte, jelenleg még az előkészítési stádiumnál tart ez a munka. Ez azt jelenti, hogy több tematikát kidolgoztunk már, és a tagság részére meghirdettük azt, a visszajelzések alapján dől el, melyik számíthat a legnagyobb érdeklődésre. Fontos az is, hogy az elképzeléseinkre pályázati támogatást nyerjünk, így ezt is figyelembe véve készül el majd a jövő év végleges programtervezete.

Tervekben, elképzelésekben sosincs hiány, így reményeink szerint, ha az anyagi támogatás is biztosított lesz, az idei évhez hasonlóan 2015-ben is folyamatosan meg tudunk majd jelenni a nagyközönség előtt.

 

A Fotóművészeti Tagozat eddigi elnökei:

1995 – 2000 Chochol Károly

2000 – 2005 Módos Gábor

2005 – 2010 Tóth József Füles

2010 – 2015 S. Faragó Gyöngyi

 

A 2014-ben megvalósult és több helyen is szereplő kiállítási anyagok

ANALÓG 2013 – 2014. február 7., Klebelsberg Kultúrkúria

http://www.kulturkuria.hu/viewContent.php?category=15&event=2887

 

Magyar történelmi boroshordók – 2014. március 6., Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

http://www.mkvm.hu/index.php?p=list&id=185&tbl=kiallitas

 

“Volt egyszer egy Vidámpark” – 2014. március 6., Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

http://www.mkvm.hu/index.php?p=list&id=184&tbl=kiallitas,

illetve 2014. május 15. – Klebelsberg Kultúrkúria

http://www.kulturkuria.hu/viewContent.php?category=16&event=9782,

illetve 2014 nyarától az év végéig a Budapesti Állatkert területén belül

 

Elmém lencsémen keresztül – Tisztelgés Lucien Hervé előtt – 2014. március 28., Hódmezővásárhely Alföldi Galéria; 2014. július 12., Baja; 2014. november 5. Budapest, ART IX-XI Galéria

 

Kortárs Digitális Fotográfia 2014 – 2014. október 3. Szentendre, MANK Galéria

 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow