Hernádi Judité a Psota Irén-díj!

2018.03.27 14:09:47 | Hírek

A Rózsavölgyi Szalonban március 27-én, a színház világnapján adták át a Psota Irén-díjat, melyet az Átrium Film-Színház által javasolt Hernádi Judit színművésznő vehetett át. A Psota Irén színművésznőről elnevezett díjat 2017-ben alapították, hogy a színpadi sokszínűséget, a változatos szerepekben látható színésznőket jutalmazzák.

dr. Hazai Kinga, Ungvári Tamás, Hirtlin István, Hernádi Judit, Almási Éva,
Brasch Bence, Ladányi Júlia, Zimányi Zsófia, Karácsonyi Ágnes (balról jobbra)

A Psota Irén-díjat 2016-ban alapította Almási Éva Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésznő. Ebben az évben választották meg a Nemzet Színészének Psota Irén helyére, ekkor döntött úgy, hogy létrehozza a Psota Irén Alapítványt. Az alapítvány kuratóriuma minden évben díjaz egy olyan színészt, akinek sokszínűsége, teljesítménye méltó a kétszeres Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas Psota Irén szakmai örökségéhez. A Psota Irén-díjra minden magyarországi színház jelölhet egy-egy színészt, melyek közül a kuratórium tagjai választják meg az adott év díjazottját.

Almási Éva színművésznő, a Psota Irén-díj alapítója

A kuratórium tagjai között szerepel Almási Éva mellett Törőcsik Mari színművésznő, dr. Hazai Kinga ügyvéd, aki az alapítvány elnöke is egyben, Ungvári Tamás Széchenyi-díjas irodalomtudós, dr. Lantos Endre főorvos és dr. Langer János ügyvéd. Tavaly, 2017-ben Hegyi Barbara, idén 2018-ban pedig Hernádi Judit kapta az elismerést.

Hernádi Judit átveszi a díjat dr. Hazai Kingától és Hirtling Istvántól

A március 27-ei díjátadón – mely egyben a színház világnapja is – nem csak a díj által elevenedett meg az egykori legendás magyar színésznő. Ladányi Júlia és Brasch Bence, két negyedéves színművészhallgató olvasott fel a közönségnek Psota Irén gondolatokkal, érzelmekkel és történetekkel teli naplójegyzeteiből, „mintha Psota Irén magával diskurálna”. Végül elhangzott a Himnusz a szeretetről című szám Psota Irén előadásában, mely a harmadik nagylemezéről való, a háttérben Keleti Évának a művésznőről készült fotói követték egymást egy vetítés keretében.

Ladányi Júlia és Brasch Bence színművészhallgatók Psota Irén naplójegyzeteiből olvastak fel

A 2018-as Psota Irén-díjat Hirtling István Jászai Mari-díjas, érdemes művész adta át Hernádi Judit Jászai Mari-díjas színművésznő, érdemes művésznek. A következő szavakkal mutatta be a díjazottat: „A fanyar élethumorral és életbölcsességgel átszőtt alakítások mind-mind a nagyok közé való tartozás ígéretét hordozták. Ő igazi nagylelkű és falánk színésznő. Nagylelkű, mert szélesre tárt szívvel és lélekkel fogad minden közeledést, és bizony vasráccsal zárkózik el a bántás elől. Falánk, igen, mert kíváncsiság és telhetetlen, mohó játékkedv és bátorság hajtja őt az életben és a pályáján egyaránt. Ezek a tulajdonságok teszik őt a színművészeti napszámosok megszállott papnőjévé. Sokszínű és gazdag tehetsége mentette meg a beskatulyázás unalmas és pusztító lustaságától. Várkonyitól Szikszaiig mindegyik rendező a nagy vad trófeáját látta a levadászhatatlan erejű nőben.”

Hirtling István színművész bemutatja a 2018-as Psota Irén-díj díjazottját

Hernádi Judit meghatódva vette át a díjat Hirtling Istvántól. „Ez Irén ünnepe, a színészet ünnepe és most már kicsit az enyém is. Ez fantasztikus érzés. Rengeteg darabban láttam Irént, és egyszer vettem magamnak a bátorságot ahhoz, hogy bemenjek hátra gratulálni neki egy előadása után. Mikor mondtam, hogy gratulálok, azt válaszolta: »mi van, el akarod játszani a szerepemet?« (nevet) Tudod mit, Irén, igen!” A rövid beszéd után a színművésznő köszönetet mondott mindenkinek, aki idáig eljuttatta a pályáján, partnereinek, a színházaknak és az Átriumnak, hogy javaslatot tett a személyére. Hernádi Judit az Átriumban A félelem megeszi a lelket című előadásban játszik jelenleg.

Hernádi Judit színművésznő kapta 2018-ban a Psota Irén-díjat

A díjátadó után Ungvári Tamás író a Psota Irén Alapítvány kuratóriumának képviseletében elmondta „a színészet ünnepével, a mulandóság ünnepével” kapcsolatban, hogy nagyon „nehéz megőrizni az emlékét azoknak a nagyoknak, akik közül Irén az egyik legnagyobb volt”. Kiemelte: „nagyon nagy életet ünneplünk, és a mulandóságban ünnepeljük ezt az életet. Walter Benjamin filozófus azt mondta, hogy senki másnak nem tartozunk elszámolással, csak a holtaknak, akik éltek és elmentek, mert ők követelnek tőlünk valamifajta erkölcsi tartást, örömöt, színészetet és azt a kinyíló szeretetet, amely itt most megnyilatkozott.” Hozzátette, hogy „Psota Irén mai, talán legméltóbb utódját, Hernádi Juditot a sokoldalúságával, a szerénységével, az odaadásával” mintegy 90 javasolt színész közül választották ki. „Nincs még egy olyan színészi díj, mint ez, amely azt ünnepli, hogy voltak nagyok és megpróbálják megkeresni az igazán nagyokat, akik a nyomukba lépnek” – tette hozzá.

Ungvári Tamás (középen), Hernádi Judit (jobb), Hirtling István (bal)

Bár Törőcsik Mari, a Nemzet Színésze, egyben a Psota Irén Alapítvány kuratóriumi tagja nem tudott megjelenni a díjátadón, de egy kedves hangüzenetben ő is köszöntötte Hernádi Juditot.

A Posta Irén-díj plakettjét Rosta Péter grafikus tervezte és Tóth László ötvösművész készítette, melyen Psota Irén aláírása és kedvenc bohóca látható. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásának köszönhetően a plakett mellé mintegy ötszázezer forintos pénzjutalom is jár.

Psot
a Irén-díj

 

Forrás: Kultúra.hu/Révy Orsolya

Fotók: Csákvári Zsigmond

 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow