Így pályázz! – például a Derkóra / Pályázati kisokos

2021.12.16 12:14:57 | Egyéb kategória

Hamarosan újra megnyílik fiatal képzőművészek számára a pályázati lehetőség a legrangosabb szakmai támogatásra, a Derkovits-ösztöndíjra. Ennek apropójából összegyűjtöttünk a legfontosabb hazai támogatási formákat, valamint beszámolunk a Derkovits-ösztöndíj legfontosabb tudnivalóiról is.

Először is vegyük sorra, hogy milyen főbb ösztöndíjakra, és pályázatokra jelentkezhetnek ma Magyarországon a fiatal képzőművészek:

Az elmúlt években egyre élénkebb figyelem fordul a kortárs képzőművészet felé a galériák és aukciósházak szegmenséből is. Ezen belül pedig számos olyan kezdeményezés is elindult, melyek kifejezetten a fiatal alkotók mecenatúráját képviseli. A legtöbb alapítványi, vagy céges bázisú kezdeményezés piaci érdekek mentén is működik, így a támogatott művészek a műkereskedelem hálózatába is bekerülnek.

A támogatások és ösztöndíjak jelentős része azonban állami megbízások alapján működik. A legelismertebb – melyről bővebben is írunk – a Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíj, mely az anyagi támogatási forma mellett szakmai elismertséggel is párosul.

A hazai kulturális és művészeti szcéna legmeghatározóbb támogatói szervezete pedig a Nemzeti Kulturális Alap (NKA), mely különböző tematikájú kollégiumok szerint indít rendszeresen pályázati lehetőségeket. A támogatási paletta pedig rendkívül sokszínű, ugyanis rendszeres alkotói ösztöndíjak mellett, szakmai projektekkel és más speciális tematikájú anyagokkal is lehet kiírásaikra jelentkezni (például szakvásárokon való megjelenés, vagy művésztelepek, művészeti programok megvalósítása).

Szintén fontos, és több művészeti műfajban is nyújt támogatást a Magyar Művészeti Akadémia művészeti ösztöndíja, mely 18 és 50 év közötti alkotók projektjeit és kutatásait segíti.

A Derkó

Kiemelt helyet foglal el a hazai művészettámogatási rendszerben az 1950-ben alapított Derkovits Gyula Képzőművészeti Ösztöndíj, melyet a Művelődési és Közoktatási Minisztérium akkoriban azzal a céllal alapította, hogy segítse a 35 év alatti önálló művészi tevékenységet folytató, tehetséges képzőművészek pályakezdését, alkotómunkáját, művészi fejlődését. Az ösztöndíj egyébként legfeljebb három éven keresztül nyerhető el, mely periódusok során havi bruttó 200.000 Ft támogatást nyújt 26 fiatal, képzőművész számára. A beérkező pályázatokat a MANK Nonprofit Kft. által összehívott, 10 főből álló szakértői kuratórium bírálja el, akik között művészettörténészek, művészetteoretikusok, művésztanárok, és hivatásos, elismert képzőművészek is szerepelnek

A MANK standja a 2021-es Art Market Budapesten, ahol Derkovits-ösztöndíjas művészeket mutattunk be.

Mára a Derkó egy művészeti branddé nőtte ki magát: hivatkozási alap a szakmában, melyre a gyűjtők is egyre inkább felfigyelnek. Az évente megrendezett Derkó tárlat rendszerint a Műcsarnok rangos kiállítóterében kap helyet, mely nagy népszerűségnek örvend.  

Fazakas Réka, több Derkó-kiállítás kurátora hatalmas lehetőségként hivatkozik a szakmai ösztöndíjra. Tapasztalatai alapján úgy véli, hogy a nyertes művészek a támogatási rendszer segítségével ismertté válhatnak a szakmai közegben, és további kiállítási lehetőségeket is kaphatnak. A Derkovits-ösztöndíjat egyfajta belépőként, stage pass-ként definiálja, mely bevezet a nagybetűs művészvilágba.

Jó példa a szakmai belépésre az Art Market Budapest, ahol a kiállító galeristák közül is sokan büszkék arra, ha Derkovits-ösztöndíjas alkotók műveit képviselhetik. A MANK pedig az ösztöndíj hivatalos támogatási formáját az utóbbi két évben azzal bővítette ki, hogy a rangos hazai művészeti vásáron az ösztöndíjas művészek munkáit állítja ki saját standján. Így egy forprofit helyzetben is kiemelt figyelmet és lehetőséget kapnak a pályakezdő művészek.

A MANK standja az Art Market Budapest 2021-en.

És a MANK által biztosított támogatási formának, még ezzel sincs vége: a Szentendrei Régi Művésztelep alkotóházai közül egyet rendszerint két kiválasztott Derkovits-ösztöndíjas fiatal számára biztosít miden évben. Így az itt dolgozó művészek egymással tapasztalatot is cserélhetnek, szakmai diskurzusokat folytathatnak, részt vehetnek a város pezsgő kulturális életében, és a szervezet által működtetett két galériával is aktív kapcsolatot ápolhatnak.

w. Horváth Tibor médiaművész, performer korábbi interjújában eképpen hivatkozik az ösztöndíjra, melyet több ízben is elnyert: „A Derkovits-ösztöndíj nagy múltra visszatekintő, nívós szakmai díj, elismerés. Nagyon fontosnak érzem a fiatal művészek ilyen formájú motivációját a pályakezdés időszakában. Fontos, hiszen az egyetemi védett közeget elhagyva nagyon nehéz kitartóan művészetet „művelni”. Engem az alkotói ösztöndíj elnyerése művek létrehozására sarkalt. Úgy hiszem, hogy a harmincas éveim elejére művészetem meghatározó mérföldköveit le tudtam helyezni. Egyéni formanyelvem megtalálásában ez egy kulcsfontosságú időszak, amely most is tart. A „Derko” magabiztosságot, alkotói kedvet és szabadságot adott számomra…

Magyarországon a Derkovits-ösztöndíj mellett még a Munkácsy-díj az, amivel ezen életutat járó, komoly nemzeti értéket teremtő és új művészeti irányokat kutató alkotókat díjaznak. Bízom benne, hogy elindult egy tendencia, hogy egyre több díj, támogatás segítse a társadalmunk kulturális értékeit megteremtő és formáló művészeket.”

Érdemes tehát megragadni ezt a lehetőséget, és figyelemmel kísérni a pályázati rendszer aktualitásait. Extra tippként pedig a képzőművészeti pályázatok iránt érdeklődők számára hasznos olvasmányként ajánljuk a Művészlét- Kortárs kézikönyv képzőművészeknek (Szerkesztette: Bérczi Linda, Kiadó: Együtt a Művészetért Egyesület, 2019) című kiadványt. A Kifutópálya című fejezet részletesen kitér a hazai pályázatok lehetőségeire, működéseire, és gyakorlati tanácsokkal is ellátja olvasóit.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow