Improvizáció és tárlatvezetés

2020.07.28 16:14:28 | Egyéb kategória

Improvizációs táncelőadás, valamint a Művészet és Játék című kiállításon tartott tárlatvezetéssel várta a látogatókat július 26-án a MANK a Szentendrei Régi Művésztelepen és a MANK Galériában.

A Művészet és Játék című kiállításon Jakab Borbála Róza, Kádár Emese és Szabó Kristóf – KristófLab kiállító művészek vezették körbe a MANK Galéria látogatóit, ahol saját műtárgyaik mellett a kiállításon szereplő alkotásokról osztottak meg izgalmas részleteket az érdeklődőkkel.

Elhangzott, hogy a tárlaton olyan interaktív installációk is szerepelnek, mint Gosztola Kitti, Kádár Emese és Szabó Kristóf – KristofLab friss, szignifikánsan aktuális társadalmi problémákkal foglalkozó művei, amelyek az irónia eszközével hatnak még erősebben a befogadó nézőre.

Egyes munkákon – mint Balogh Kristóf, Csapó Júlia, Éliás Tamás, Jakab Borbála Róza és Karai Klaudia esetében – erősen érezhető a pandémia periódusának sokak számára nehezen megélt otthonmaradásra, önvizsgálatra kényszerítő, a hétköznapiság megfigyelésére alkalmas minősége, ami a legszemélyesebb témák feldolgozására orientálta a művészeket.

Az alkotásokat végignézve kiderül, sok igazságot hordoz a „játszva könnyebb” mottó. Rávilágít, hogy a játékossággal az is megfogalmazható, megjeleníthető, ami a direktebb előadáshoz túl személyes vagy feldolgozatlan érzéseket érint, esetleg globális világunk problémáihoz tartozik, vagy akár kimondhatatlannak tűnik.

A tárlatvezetést követően a Willany Leó Improvizációs Táncszínház Az önmagunkkal sakkozás kockázata című előadását tekinthette meg a közönség a Szentendrei Régi Művésztelep kertjében. A társulat vezetője, Grecsó Zoltán tizenhárom éve figyeli azt az improvizációt, ami teljesen szabadon, megkötések nélkül jön létre. A kortárstáncot követő improvizációról szóló beavató program során a művészek mintegy alkotóelemeire szedik saját produkciójukat, jelenetről jelenetre kielemezve azt. Az előadás a Nemzeti Táncszínház – „Köszönjünk Magyarország!” c. programjának támogatásából valósul meg.

Az improvizációs előadást követő beavató foglalkozás során a művészek mintegy alkotóelemeire szedték saját produkciójukat, jelenetről jelenetről kielemezve azt. Az improvizáció oktatásására épülő tematikus terv alapján, a kompozíciós eszközök és a mozgásminőségek kiemelésével, megvalósításuk módozatainak, illetve hatásaik elemzésével váltak így a nézőkkel közösen kutathatóvá az előadás dinamikájának miértjei és hogyanjai, a művészi hatás, illetve a művészi minőség maga.

Az előadás a Willany Leó klasszikus metodológiáját követve improvizatív, de szisztematikus, konkrét koreográfiai elmeket felvonultató előadás, amely az improvizáció felszabadító hatását, és egyszersmind művészi élményt hivatott közvetíteni.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow