Ismét évadot nyitott a Mártélyi Alkotóház

2019.06.08 11:12:21 | Hírek

Szentendrei művészek társaságában nyílt meg az új évad a Mártélyi Alkotóházban, 2019. június 7-én, ahol Tardy-Molnár Anna, az alkotóházat fenntartó MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, október közepéig várják a művészeket az alkotóházban.

 

 Tardy-Molnár Anna, a Mártélyi Alkotóházat fenntartó MANK ügyvezető igazgatója

Az évadnyitó alkalmából Szabó Noémi, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum művészettörténésze tartott előadást Tornyai János Szentendrei Régi Művésztelepen töltött festői korszakáról. A mártélyi és a szentendrei helyszínt azonban nemcsak Tornyai köti össze, a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. szárnyai alatt az egyik hosszabb, a másik rövidebb tartózkodásra invitálja a művészeket. 

„Az alföldi festészet kiemelkedő alkotójának, robosztus művészének, Tornyai János születésének 150. évfordulóját ünnepli idén Hódmezővásárhely. A „nagy sömmi” festőjének drámai, súlyos életműve azonban számos meglepetést rejt, például élete utolsó időszakának festői termését, amelyet a szentendrei Művésztelepen hozott létre 1933 és 1934 nyarán” – fogalmazott Szabó Noémi a „Napsütéses őszikék” – Tornyai János kései alkotóperiódusa a Szentendrei Régi Művésztelepen 1933–34 című előadásával kapcsolatban.

Mint elmondta, a Szentendrei Régi Művésztelep ekkoriban élte virágkorát, és az ott alkotó fiatal és tehetséges művészek laza alkotói és szoros baráti közösséget alkottak, akiknek közös művészeti alapélményül szolgált a különleges hangulatú Duna-parti városka. „Bár Tornyai személyisége, és festészeti felfogása idegenül hatott, sőt idegen is maradt e közegben, e szentendrei közösség mégis felszabadítóan érintette az idős mestert” – mondta el a művészettörténész. 

 

Szabó Noémi művészettörténész

 

Hozzátette: a nehéz élet fáradalmaiban meggyötört Tornyai János, aki egyébként a nagy szentendrei festőművész, Barcsay Jenő műteremtársa, jó barátja volt, kései alkotói időszakában szinte ontotta keze alól a frissebbnél frissebb festői megoldásokkal teli műveket. Maga Tornyai is tisztában volt egyébként az utolsó alkotói periódusának jelentőségével: „Konvencióktól-szabályoktól, rajztudástól és aprólékosságtól felszabadultan csak a legutóbbi időben tudtam igazán pingálni…”– írja 1934-ben Galyasi Miklósnak a művész.

Mártély különleges szerepet tölt be a teljes magyar képzőművészet történetében, a Tisza holtága melletti alkotóház az 1960-as évek óta működik. Sokan fordultak meg az alkotóházban több tíz éves fennállása alatt, Makovecz Imre például itt ismerte és szerette meg a tiszai-alföldi világot. 

 

Szabó Noémi művészettörténész

 

A 2015-ben felújított Mártélyi Alkotóház öt kétágyas, a tiszai holtágra néző erkélyes szobával, valamint tágas közösségi térrel, illetve jól felszerelt közös konyhával várja a dél-alföldi világ szerelmeseit május közepétől október közepéig. A Mártélyi Alkotóház a MANK működtetésében ma is teret ad az alkotásnak, a gondolkodásnak vagy éppen az elvégzett munka utáni megérdemelt pihenésnek. 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow