Jelek és jelképek ’56-ról

2016.10.19 12:36:40 | Hírek

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának alkalmából nyílt kiállítás Jelek és jelképek ’56-ról címmel 2016. október 18-án a szentendrei MANK Galériában. A mintegy tizennyolc kiállító között egyenlő arányban találhatók festő-, szobrász- és iparművészek.

 „Sokkal többeken torolták meg azok szabadságvágyát, akik 1956-ban fegyvert ragadtak, vagy egyszerűen kiálltak a rendszer ellen, mint 1849-ben az egyéves, Kárpát-medencére kiterjedő szabadságharc eredményeként” – mondta el Dr. Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a kiállítást megnyitó beszédében. Hozzátette: az ’56-os események morális etikai mércévé váltak azok számára, akik itt maradtak, de azok számára is, akik elhagyták hazánkat. Bízik abban, hogy 1956 volt az utolsó történelmi kataklizma, amit a generációjának és az azt követőknek meg kellett élniük.

A megnyitón egyúttal Hanák Gábor magyar történész, dokumentumfilm-rendező, a Cseh Tamás Archívum vezetője filmgyűjteményéből láthattunk részleteket. Hallható volt, amint Cseh Tamás két ritkán hallott dalát adja elő, köztük az 56-ot idéző A haver című dalt, amelyet Cseh Tamás és Bereményi Géza az 1970-es évek legelején jókedvükből írtak, a maguk módján megemlékezve a forradalomra. A dalt először 1989 áprilisában adta elő Cseh Tamás, Márta István és Novák János. A szabadságharcról pedig olyanok felvételeiből tekinthettek meg a látogatók, amelyeket Hanák Gábor gyűjtötte össze olyanoktól, akiket Németországban, illetve Ausztriában talált meg. Mint elmondta: a felvételek ritkán láthatóak, hiszen azokat kutatási célra kapta meg. A Hommage à Bibó István államminiszter címmel látható videóban pedig Bibó István – aki ’56-ban egyedül képviselte idehaza a magyar kormányt – ítéletéhez és néhány személyes fényképéhez Cseh Tamás és Bereményi Géza Halál nevű művét társították.

A tárlat különlegessége, hogy a különböző műfajú és technikájú alkotások egyénileg értelmezett jelek és jelképek révén emlékeznek meg az ’56-os eseményekről. A jelalkotásra való törekvés jellemzi például M. Novák András festőművész munkásságát, aki kollázs technikával készült képeire széles gesztusokkal festett jeleket visz fel; Gáll Ádám festőművész monokróm hatású, finom tónusú képeit, vagy Bereznai Péter képzőművész mágikus, mértani formákból felépülő műveit. Bakos Ildikó és Baráz Tamás szobrászművészek munkásságát is áthatja a jelekben és szimbólumokban való gondolkodás. A történelmi, politikai témák képzőművészeti feldolgozásának igénye közös jellemvonása több kiállító művésznek is, így például Aknay János és Stefanovits Péter festőművészeknek, valamint Menasági Péter és Szabó Tamás szobrászművészeknek. A tárlaton részt vevő iparművészek alkotásai sok esetben ipar- és képzőművészet határterületét súrolják, mint Kungl György keramikusművész és Kóródi Zsuzsanna üvegművész művei.

A kiállítás kurátorai: Tölg–Molnár Zoltán festőművész, Rieger Tibor szobrászművész és Nagy Judit textilművész. A 2016. november 20-ig megtekinthető kiállítást Jelenczki István filmrendező és képzőművész nyitotta meg.

A programot az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott Emlékbizottság támogatja.

{gallery}mank56{/gallery}

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow