Kaszás Attila Díj 2021 / Elindult a közönségszavazás
Már lehet szavazni a Kaszás Attila-díj 2021. évi jelöltjeire: Fándly Csabára (Csiky Gergely Színház), Gulácsi Tamásra (Móricz Zsigmond Színház) és Rusznák Andrásra (Radnóti Miklós Színház). A www.kaszasattiladij.hu oldalon adhatók le a szavazatok egészen augusztus 20-án éjfélig – jelentették be a június 24-i online tájékoztatón.
Az online tájékoztató videója itt megtekinthető:
A Kaszás Attila-díj rendkívüli elismertséget vívott ki magának az évek során, és nemcsak azért, mert a legkiválóbb művészek nyerték el eddig is, hanem mert a legdemokratikusabb elismerésként a szakma és a közönség választja ki a díjazottat. „Amikor egy civil kezdeményezésből először egy szakmai kezdeményezés alakul, amikor egy szakmai kezdeményezésből egy magas rangú díj alakul ki, akkor megkérdőjelezhetetlen, hogy a magyar kulturális életnek az egyik legjelentősebb díjáról van szó. A Kaszás Attila-díj ilyen” – fogalmazott Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár. „A díj odaítélése példaértékű, hiszen a magyar színjátszás közösségei, társulatai jelölnek egy-egy művészt maguk közül, majd a jelöltek választják ki azt a hármat, akik közül a díjazottat aztán a közönség szavazza meg” – mondta el ezt már Dr. Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára. „Büszkék lehetünk arra, hogy idén már a 14. Kaszás Attila-díjat adjuk át” – tette hozzá Pokorni Zoltán, a Hegyvidéki Önkormányzat polgármestere, a díj társalapítója.
Mintegy 22 társulat tagjai választották ki szavazataikkal a három idei jelöltet, akik közül a közönség voksai alapján kerül ki a győztes. Az elismerés átadását minden évben nagy összefogás kíséri: a díjat ugyanis a Hegyvidéki Önkormányzat alapította a Mozaik Művészegyesülettel közösen. Az elismerést a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. gondozza a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, a szakmai szavazatokat pedig a Magyar Teátrumi Társaság gyűjti össze. Jelentős anyagi megbecsüléssel is jár a díj: az Emberi Erőforrások Minisztériuma díja bruttó 400-ról 800 ezer forintra emelkedett 2020-ban, és jelentős pénzjutalomban részesíti a díjazottat a Raiffeisen Bank is. A jelöltekkel továbbá interjúkat készít a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, és sugározza azt felületein.
„Én sajnos Kaszás Attilát személyesen nem ismertem, de nimbusza az időn át is tanítómesterré teszi őt. Az, hogy a saját társulatom olyan embernek gondol, aki tesz a közösségért, amiben dolgozik, az felemelő érzés. Igazából hajtóanyag ez a díj az én lelkemben.”
Fándly Csaba, a Csiky Gergely Színház színművésze
„Beleszerettem abba, ahogyan ő [Kaszás Attila] létezett a színpadon. Olyan tűz volt benne, olyan szenvedély, és mégis volt benne egy kedvesség, egy szeretet, ami átsugárzott rajta. Fiatalon egyből ilyen akartam lenni.”
Gulácsi Tamás, a Móricz Zsigmond Színház színművésze
„Amikor a Miskolci Nemzeti Színházban játszottam A Padlásban a Rádiós szerepét, akkor nagyon sokat hallgattam Kaszás Attilát felvételről. Becsuktam a szemem, és az volt az érzésem, mintha az ő nagyon különleges hangján keresztül az én gondolataim és érzéseim szólalnának meg. Olyan volt, mint egy belső hang.”
Rusznák András, a Radnóti Miklós Színház színművésze
A díj a magyar nyelven játszó színművészek szakmai és emberi elismerésén túl Kaszás Attila színművész szellemi hagyatékának ápolását szolgálja, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok közösséggé formálásában, ahol dolgozott. A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt jelentős közösségépítő szerepet jelölték meg az alapítók.
A díj átadásának időpontja és helyszíne szervezés alatt áll.
Eddigi díjazottak:
2020: Földes Tamás (Budapesti Operettszínház)
2019: Orosz Ákos (Vígszínház)
2018: Nagy Csongor Zsolt (Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat)
2017: Krisztik Csaba (Vörösmarty Színház)
2016: Schneider Zoltán (Radnóti Színház)
2015: Mészáros Tibor (Csokonai Nemzeti Színház)
2014: Nagy Alfréd (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2013: Borovics Tamás (Szegedi Nemzeti Színház)
2012: Bányai Kelemen Barna (Marosvásárhelyi Nemzeti Színház)
2011: Mucsi Zoltán (Bárka Színház)
2010: Mátray László (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2009: Nemes Levente (Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház)
2008: Szarvas József (Nemzeti Színház)