Megnyílt a "Belső fény" kiállítás a MANK Galériában

2015.12.03 20:17:51 | Hírek

A tárlaton üveg, kerámia, textil, grafikus- és ötvösművészek, valamint restaurátor és belsőépítészek a témába illeszkedő munkája jelenik meg. A Lencsés Ida Ferenczy-díjas kárpitművész kurátor által megálmodott kiállítás december 23-ig látogatható.

A tárlatra érkezett vendégeket Dr. Hóvári János, a MANK főigazgatója köszöntötte, aki házigazdaként örömmel fogadta a galéria falai közé érkező fényeket és a fantasztikus látványt hordozó formákat. Aknay János Kossuth-díjas festőművész, a MAOE elnöke elmondta, hogy mindent megpróbálnak megtenni azért, hogy a tagozatok önállóan is bemutatkozhassanak, a lehetőségért pedig köszönetet mondott a MANK vezetőségének. Mint megtudtuk, a következő alkalommal a Képzőművészeti Tagozat kiállítására készülnek a szülőföld témakörében.

 

„A fény éve lehetőséget teremt arra a mindennapi természetes jelenségre való odafigyelésre, ami még természetes, de mint azt már tapasztalhattuk 10 évvel ezelőtt is, hogy a Napfogyatkozás milyen élményt vált ki belőlünk. Az életnek a fény az egyik legfontosabb eleme. A megfoghatatlan fényt, az anyagnélküliséget, hogyan tudják a művészek ábrázolni, megjeleníteni. Ezt a nagy kérdést az évek során a kutató, a kérdést feszegető művészek próbálják megfejteni és ebben a kiállításban láthatóvá tenni. Rendezvényünkkel szeretnénk megmutatni, hogy a művészetben a fény hogyan tárgyiasul. A különböző iparművészeti szakágak, hogy írják át a fényhez való viszonyukat. Mennyire fontos a belsőépítésznek, mennyire válik érdekessé a lámpatervezőnek. Az örök fény, a belső fény, a kisugárzás, mennyire határozza meg az ember személyiségét. Mindenki számára egyre fontosabb a fizikai megjelenése, az egyre terjedő mobiltelefon, tablet, GPS rendszer, így új tárgyakkal, fogalmakkal ismerkedünk meg, melyek 20 éve nem is léteztek. A hagyományos anyag, mint az üveg, a kerámia a fény által életre kel és felragyog. Az üveg és a fény egymástól elválaszthatatlan fogalmak. A legtöbb üvegművész erre a jelenségre építi a munkáit. A napfény, vagy este az irányított fény előhozza az optikai játékra épülő vagy a csiszolt és polírozott kisplasztikák rejtett csodáit. A fénynek erre az átható tulajdonságaira építenek a kiállított művészi alkotások. Célunk, hogy minél többen közel kerüljenek a művészethez, az iparművészethez ezáltal a Belső fényt is megtalálják önmagunkban és a tárgyakban.” – ismertette a kiírást Lencsés Ida kurátor, Ferenczy-díjas kárpitművész, a MAOE Iparművészeti Tagozat Vezetőségének elnöke.

 

Simon Károly Ferenczy-díjas formatervező iparművész, az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat vezetője így fogalmazott a megnyitón: „A művészetnek sok műfaja van. Gondoljunk csak a zenére. Vajon mennyire lényeg benne a fény, a szó mindennapi értelmében? Az előadónak látni kell a kottát, a zenekari műveknél látni kell a karmestert. A hallgatóságnál nem lényeges a látás. Nagyon sokan behunyt szemmel hallgatják a művet. Karajan behunyt szemmel vezényelt. Felmerül a kérdés: a zenét valóban csak hallani kell? Nem. A zenét látni is lehet, mert a legnagyobb művekben megjelenik az úgynevezett belső fény, olykor elementáris erővel. Ez a belső fény az, ami kizárólag az emberi lélek sajátossága.” Hozzátéve: „A művészet értékének nincs mértékegysége, de az abszolút értéke soha nem derül ki azonnal. Az idő múlásával viszont kiderül, hogy érték határa a csillagos ég. Ott van a nyomorgó és megőrült Van Gogh. Ő volt talán a korában a legnagyobb vagy talán az egyedüli, aki a fény újraértelmezéséhez eljutott, aki felfedezte benne az istenit és a kozmikust. Legtöbb művében megjelenik az a bizonyos belső fény, amit a kora nem ismert fel, de később a hallhatatlanságát jelentette számára.”

Simon Károly arról is mesélt nekünk, hogy a fénnyel foglalkozó művészeknek érdemes lenne elmerülniük a különböző tudományokban, mint például a fizikában, amely által megbízható háttérismereteket szerezhetnek és új inspirációkat nyerhetnek. Példaként említette Molnár Kálmán munkáját, amely a galaxisokat le tudta fordítani a geometria és a matematika nyelvezetével. Schrammel ars poeticáját idézve: „szeretnék jó műveket csinálni, de csak ritkán sikerül” – elgondolkoztatónak találja, hogy vajon hányan is találták el és ragadták meg a felhívás lényegét. „Aki a fényt fizikailag és lélektanilag megérti, sőt, képes is ábrázolni, az soha nem tűnik el a művészettörténetből” – vallja.

 

A kiállító művészek:

Üvegművészek: Bohus Zoltán, Botos Péter, Smetana Ágnes, Mezősi Eszter, Kerámikus művészek: Borza Teréz, Pázmándi Antal, Pannonhalmi Zsuzsa, Textilművészek: Balogh Edit, Hager Ritta, Katona Szabó Erzsébet, Kelecsényi Csilla, Lencsés Ida, Makkai Márta, Pasqualetti Eleonóra, Péreli Zsuzsa, Belsőépítészek: Márton László Attila, Somlai Tibor, Somogyi Pál, Grafikusművészek: Felsmann Tamás, Kulinyi István, Molnár Kálmán, Sára Ernő, Ötvösművészek: Kálmán László, Sor Júlia, Restaurátor: Bedő Csongor László

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow