Megnyílt a fiatal művészek kiállítása

2020.07.01 16:50:19 | Egyéb kategória

Művészet és játék címmel nyílt meg július 1-jén a MANK Galériában a fiatal, 35 éven aluli képzőművészek kiállítása.

A MANK kiemelt célkitűzése, hogy a fiatal generációk számára a kor kihívásainak megfelelő megjelenést biztosítson, törekvéseikben támogassa őket, ezért a Társaság egyedülálló kezdeményezésének köszönhetően immár másodízben olyan fiatal, ez alkalommal 35 év alatti fiatal képzőművészeknek kíván bemutatkozási lehetőséget biztosítani a szentendrei MANK Galériában, akik lendületükkel, tehetségükkel már most kiemelkedő alkotásokat tudhatnak maguk mögött. A kiállítás a fiatal művészek számára kiírt pályázat eredménye. Tematikája a művészet és a játék kapcsolatának fogalmi találkozásából adódó reflexiók kibontása.

„A művészet lehet játékos, a játék lehet művészi értékű, de a művészet nem lehet játék, ha az megélhetés kérdése” – mondta el Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója a kiállítás megnyitóján. Ha valaki iugyanis a művészetet választja pályájának, akkor egyáltalán nem játék, hogyan állunk hozzá a művészetéhez. „Mi, a MANK-ban éppen ezért rendezünk a fiataloknak, a fiatalokért kiállítást, hogy a bemutatkozási lehetőséggel segítsük a pályakezdő művészeket” – tette hozzá.

Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója

„A 20. század közepén egy amerikai filozófus, Morris Weitz elkezdett gondolkodni azon, vajon mi is a művészet, majd arra jutott, nem biztos, hogy meg lehet határozni annak mivoltját. Párhuzamként a játékot említette, aminek szintén annyiféle fajtája létezik, hogy azokban a művészethez hasonlóan aligha lelhető fel bármi közös” – húzott párhuzamot a két fogalom között Horányi Attila művészettörténész.

A játék öröm, kutatás, kísérletezés, alkotás, rekonstrukció vagy rekreáció, amihez alapvetően hozzátartozik a szellemi szabadság, a teremtés kipróbálásának aktusa. Művészeti értelemben a játék végeredménye maga a mű, amellyel az alkotó önmagára vagy a világ egy jelenségére reflektál. Ugyanakkor a művész imitálhatja is a létrehozás természetes spontaneitását, alkotása így az emlékezés tárgyává válhat.

A beérkezett száznegyvenegy, rendkívül kvalitásos pályamű közül a legkülönbözőbb médiumokkal megfogalmazott játék-asszociációkat válogatták be a kiállításra. Helyet kapott a vászontáblakép típusa, tehát a hagyományosabbnak mondható képalkotás is, esetenként a digitalizált lehetőségek felhasználásával ötvözve, mint Benedek Tom, Benkő Lilla, Körössy-Khalyll Levente, Szabó Kristóf – KristofLab munkáin.

A tárlaton olyan interaktív installációk is szerepelnek, mint Gosztola Kitti, Kádár Emese és Szabó Kristóf – KristofLab friss, szignifikánsan aktuális társadalmi problémákkal foglalkozó művei, amelyek az irónia eszközével hatnak még erősebben a befogadó nézőre.

Egyes, a pályázási lehetőség időszaka alatt elkészített vagy átalakított munkákon – mint Balogh Kristóf, Csapó Júlia, Éliás Tamás, Jakab Borbála Róza és Karai Klaudia esetében – erősen érezhető a pandémia periódusának sokak számára nehezen megélt otthonmaradásra, önvizsgálatra kényszerítő, a hétköznapiság megfigyelésére alkalmas minősége, ami a legszemélyesebb témák feldolgozására orientálta a művészeket.

Az alkotásokat végignézve kiderül, sok igazságot hordoz a „játszva könnyebb” mottó. Rávilágít, hogy a játékossággal az is megfogalmazható, megjeleníthető, ami a direktebb előadáshoz túl személyes vagy feldolgozatlan érzéseket érint, esetleg globális világunk problémáihoz tartozik, vagy akár kimondhatatlannak tűnik.

A kiállítás kurátora: Pócs Veronika művészettörténész

A kiállító művészek: Almásy Ivor, Balogh Kristóf, Benedek Tom, Benkő Lilla, Csapó Júlia, Éliás Tamás, Garamvölgyi Gábor, Gosztola Kitti, Horváth Csilla, Kádár Emese, Karai Klaudia, Kotormán Ábel, Korossy-Khayll Levente, Nádas Eszter, Jagicza Patrícia, Jakab Borbála Róza, Juhász Nóra, Papp Szilvia Vivi, Szabó Kristóf – KristofLab, Sztruhár Zsuzsa

A kiállítás 2020. augusztus 2-ig tekinthető meg, hétköznap 9 és 17, hétvégén 10 és 17 óra között.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow