Mentőmellény – kiállítanak a fiatal képzőművészek Pécsett

2018.12.12 10:13:13 | Hírek

Idén hatvanharmadik alkalommal osztották ki a Derkovits Gyula-ösztöndíjat, az ehhez kapcsolódó beszámoló kiállítás harminchatodik alkalommal nyilvános. Talán nem túlzás azt állítani, hogy a Derkovits Gyula-ösztöndíj a legrangosabb hazai elismerés a fiatal képzőművészek számára.

 

 

 

 

Idén harmadik alkalommal állítják ki a Derkovits-ösztöndíjasok munkáit a pécsi m21 Galériában, az indulás óta a legnagyobb változás, hogy az állami ösztöndíjat lebonyolító MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. bejelentette: 2018 szeptemberétől havi bruttó 100 helyett 200 ezer forintos állami támogatást kapnak az ösztöndíjasok. Az idei kiállítás címe éppen ezért Mentőmellény,hiszen ez az összeg nagy mértékben segítheti az érintett művészeket abban, hogy több időt fordíthassanak a művészeti praxisukra.

 

 

A MANK-ot azért hozták létre, hogy legyen egy olyan intézmény, ahova a művészek fordulni tudnak, ahol a cél egyértelműen és kizárólag a magyar művészek közösségének szolgálata és segítsége – fogalmazott Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója az ösztöndíjasok bemutatkozó kiállításának megnyitóján, december 11-én. Hozzátette: „büszkék vagyunk arra, hogy a fiatal művészgeneráció legnagyobb mecénásaként érdemi segítséget tudunk nyújtani a legtermékenyebb pályaszakaszban.”

 

A tárlat átfogó képet ad arról, milyen művészeti sokszínűség jellemzi a hazai, 35 év alatti alkotókat, és ugyan a kiállításról az őket bíráló zsűri mond majd véleményt, Don Tamás kurátor elmondta, a 26 művész eltérő szempontból, különböző médiumokon keresztül gondolkodnak a képzőművészetről. 

 

Mint fogalmazott, a kiállítást áthatja az irónia, a humor és az intermedialitás. Don elmondta, hogy interaktív alkotásokkal, látványos színes művekkel találkozhatunk a pécsi kiállításon.

 

 

Néhány példa a kiállításon megjelenő művek sokféleségére: Papp Sándor Dávid például reklámújságokból kivágott tárgyakból alkotott modern hierogrifákként értelmezhető formákat, ezzel parodizálva a fogyasztói társadalom működését. Pólya Zsombor a kortárs műkereskedelem világát hekkeli meg azzal, hogy felosztotta olajvászon képét négyzet centiméterekre, amelyből bárki kihasíthat magának egy-egy darabot 620 Ft/db áron és egy eredeti kortárs művel térhet haza. Trapp Dominika feminizmussal foglalkozó installációja, vagy éppen Nagy Csilla különböző rakéták dizájnját és vizualitását vizsgáló műegyüttese.

 

A Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjasok beszámoló kiállításán mindenki olyan munkával igyekszik szerepelni, amely markánsan fejezi ki választott útját. Bátran használnak minden technikát, anyagot, a hagyományos olajvászontól a VR-ig, a fotótól az installációig.A kiállítás a kortárs magyar képzőművészet újabb törekvéseit, a pályakezdő fiatalok művészi kifejezési formáit reprezentálja.

 

A fiatal alkotóművészek támogatására szóló ösztöndíjra minden 35. életévét még be nem töltött képzőművész: festő, szobrász, képgrafikus, illetve az intermédiális műfajokban tevékenykedő alkotók pályázhatnak, akik a főiskola vagy az egyetem elvégzése után már önálló művészi tevékenységet tudnak felmutatni.

 

A kiállítás 2019. január 13-ig tekinthető meg.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow