Negyedik alkalommal adtuk át a Szegedi Kis István kutatói ösztöndíjakat
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. negyedik éve hirdet pályázatot fiatal egyháztörténészek számára a Szegedi Kis István kutatói ösztöndíj elnyerésére. A tavalyi ösztöndíjasok közül hárman folytathatják a munkát az állami támogatásnak köszönhetően, akik mellett idén újabb hét kutató részesül az elismerésben. Az egy évre szóló, havi bruttó 200 ezer forintos ösztöndíjra az 1981. szeptember 1. után született kutatók pályázhattak idén, akik az ösztöndíjról szóló oklevelet november 24-én vehették át.
Az ösztöndíj különlegessége, hogy egy szűk tudományterületre koncentrál, hiszen az egyháztörténet még bőven adós a korai magyar protestantizmus feltárásával. Érdemes kutatni a területet, hiszen a 16-17. századi török háborúk korára eső magyar protestantizmus nagyjai kiemelkedő jelentőséggel bírnak, ahogy például a névadó is. Szegedi Kis István (1505-1572) a magyar kultúrtörténet Európa-szerte ismert kiemelkedő személyisége, a 16. századi reformáció meghatározó szellemi alakja volt.
A pályázatokat szakértőkből álló kuratórium bírálta el. A grémium egybehangzóan magas színvonalúnak ítélte a beérkezett pályázatokat, és az egyes pályázók szakmai előmenetele, felkészültsége mellett a munkatervben foglalt témák létjogosultsága és fontossága alapján mérlegelte a pályaterveket. Támogatásra érdemesnek tartották – a többi közt – az első magyar nyelvű nyomtatott Bibliák összehasonlító elemzését, a Latin nyelvű 16. századi protestáns hallotti orációk kutatását, valamint a református lelkészdinasztiák történetének feltárását is.
„Nagyon nagy öröm, hogy az elmúlt négy évfolyamban jelen vannak a teológiai kutatók mellett, többek között a művészettörténészek, az irodalomtörténészek, a liturgia-kutatók is. Az ösztöndíj keretein belül évről-évre egészen magas színvonalú, nagyon komoly munkákat tesznek le a fiatal kutatók„– méltatta az ösztöndíjasokat Dr. Hoppál Péter, országgyűlési képviselő, kulturális alapellátásért felelős miniszteri biztos, a Kulturális Bizottság alelnöke, a Szegedi Kis István kutatói ösztöndíj kuratóriumi tagja.
Az ösztöndíjátadó ünnepségen Tardy-Molnár Anna, a MANK Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója egyúttal bejelentette egy digitális felület létrehozását. Hozzátette: „Az ösztöndíj támogatáson túl a MANK Nonprofit Kft. kiemelt szándéka a Szegedi Kis István kutatói ösztöndíjasok tanulmányait egy dedikált online felületen bemutatni, ahol folyamatosan elérhetőek lesznek a kutatások. Ezáltal nem csak a fiatal ösztöndíjas kutatók gazdagodnak a publikációs lehetőséggel, de az érdeklődő közönség és a jövő kutatógenerációja is megismerheti azt a fontos tudományos munkát, melyet végeznek.”
Az állami kutatói ösztöndíj 12 hónapon keresztül, 2021. szeptember 1-től 2022. augusztus 31-ig nyújt havonta bruttó 200 ezer forintos támogatást. Az ösztöndíj célja a magyar kultúrtörténet és egyháztörténet korai protestáns egyház-, irodalom-, liturgia- és társadalomtörténeti, valamint egyházművészeti kutatásának ösztönzése. Az ösztöndíjban évente legfeljebb tíz fő részesülhet, idén pedig az 1981. szeptember 1. után születettek pályázhattak. A támogatás legfeljebb három alkalommal nyerhető el. Nem pályázhat azonban, aki az ösztöndíj ideje alatt központi költségvetési forrásból egyéb ösztöndíjban részesül. A pályázatot az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kinevezett és a MANK által működtetett szakértői kuratórium bírálta el.
A kuratórium tagjai: Prof. Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Prof. Dr. Hafenscher Károly, tanszékvezető egyetemi tanár, a Magyarországi Evangélikus Egyház Zsinatának lelkészi elnöke, Prof. Dr. Heidl György a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja, Dr. Hoppál Péter egyházzenész, karnagy, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának adjunktusa, országgyűlési képviselő, Dr. Lévai Attila református lelkész, a Selye János Egyetem Református Teológiai Kar dékánhelyettese.