Pécsett is bemutatkozik Szentandrássy István mágikus művészete

2022.04.26 09:39:19 | Egyéb kategória

A Mágikus vonások című kiállítással Szentandrássy István művészete immár utazó tárlat formájában is bemutatkozik Magyarországon a MANK Nonprofit Kft. jóvoltából: első alkalommal a Pécsi Tudomány­egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Aulájában nyílik meg az eredeti művekről készített kiállítási reprodukciókból álló tárlat április 25-én.

Szentandrássy István Kossuth-díjas festőművész gazdag festészeti és grafikusi munkássága, figurateremtő képzelete, merész színfantáziája, kifejezőereje révén a roma kortárs festészet egyik legmeghatározóbb alakja. Nemcsak a festészetnek, a színeknek, de a szavaknak is mestere volt, művein keresztül megfogalmazta saját balladáját: az árvaságát, a be­tegségét, de mindemellett a sok fájdalom mellett az élni akarását is; büszkeségét származására, közös kultúránkra.

A Pécsen bemutatkozó utazó kiállítás túlmutat a Szentandrássy-hagyaték egy részének bemu­tatásán. Szentandrássy István alkotásai kuriózumok a magyar képzőmű­vészet palettáján. Személye fontos szimbólummá érett az elmúlt közel három évtizedben, hiszen azt a felismerést és azt a folyamatot fémjelzi, amely az autentikus cigány képzőművészetet ismeri és elismeri, mint a kortárs képzőművészet szerves része és önálló, saját hagyományrend­szerrel bíró egysége. Szentandrássy István munkái magukon hordozzák a messziről hozott cigány hagyományok és értékek tiszteletét, megőr­zését, ezek közvetítésének vágyát.

A Mágikus vonások című tárlaton Szentandrássy István Federico García Lorca és François Villon költeményeihez készített grafikai sorozatait láthatjuk. A versek által ihletett kompozíciók nem pusztán illusztrációs eszközként működnek, sokkal inkább összegződnek bennük az olvasott művek elementáris hatásai. A festmények örvénylő, részletgazdag ké­peiben felismerhetjük Miguel de Cervantes: Don Quijote regényhőseit; William Shakespeare: Szentivánéji álom vígjátékának eseményeit; Gab­riel García Márquez: Száz év magányának mágikus realizmusát, valamint az Ószövetség emblematikus alakjait is.

A képekben való gondolkodás, valamint a művészetek iránti különös fogékonyság – különösen az irodalom és a képzőművészet összefonódása – figyelhető meg Szentandrássy István alkotásaiban. Irodalmi érdeklődése már fiatal korában megmutatkozott, amikor versek és drámák írásával is foglalkozott. Végül a rajzolás és a képek megjelenítésének fontossága ragadta magával képzelőerejét. Inspirációs forrását pedig mindvégig a könyvek és a könyvtárak iránti vonzalma jelentette. Festészete kifejezetten irodalmi vonatkozású. Művei a naturalista színektől és a tér hagyományos értelmezésétől elvonatkoztatva poétikus víziót fejeznek ki. A leírt és a lerajzolt gondolatok egymást erősítő mechanizmusában összművészeti eufória bontakozik ki művészetében.

Szentandrássy István 1995-ben Pro Urbe Budapest díjban, 1999-ben Kisebbségekért díjban részesült. 2012-ben a cigányság ősi, balladisztikus hagyományait és alakjait sajátos formákkal és színvi­lággal ábrázolt alkotásaiért, valamint a hazai cigány kultúra meg­őrzésében és széleskörű megismertetésében szerzett érdemeiért Kossuth-díjban részesült.

A kiállítás 2022. május 18-ig tekinthető meg a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Aulájában, a Romológus Napok című rendezvénysorozat keretében, ahol a kiállításhoz kapcsolódó számtalan művészeti kísérőprogrammal, művészeti foglalkozással, tárlatvezetéssel kerülhetünk még közelebb a munkákhoz.  A tárlat kapcsolódó eseményeként továbbá megtekinthető a Petőfi Irodalmi Múzeum által létrehozott Choli Daróczi József munkásságát bemutató Isten homorú arcán című vándorkiállítás.

Az eredeti alkotásokat több magyar városban, így Budapesten, Debrecenben, Salgótarjánban és Kőszegen is bemutatta már a MANK. A pécsi kiállításon bemutatott reprodukciók lehetővé teszik, hogy helyszíntől függetlenül, akár kültéren is bemutathatóak legyenek Szentandrássy-hagyaték darabjai.

A roma képzőművészet ápolása, megismertetése nem újdonság a MANK életében, hiszen évente dedikált kiállításokkal, művészeti programokkal igyekezett bemutatni és népszerűsíteni kortárs művészetünknek ezt a kiemelkedően izgalmas szegmensét. Szentandrássy István hagyatékának egy jelentős részét a magyar állam a Petőfi Irodalmi Múzeum közreműködésével a kulturális kormányzat által biztosított, kiemelkedő művészeti alkotások és műtárgyegyüttesek állami tulajdonba kerülését szolgáló forrás terhére vásárolta meg. A hagyaték jelenleg a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria tulajdona, amelyet a Múze­um tudományos feldolgozás és kiállításokon történő bemutatás céljából a MANK kezelésébe adta.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow