Plugor Sándor alkotásaiból nyílt kiállítás Sepsiszentgyörgyön

2019.07.23 20:09:42 | Hírek

Plugor Sándor festő- és grafikusművész munkáit állítja ki a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. és a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ. Az EMÜK-ben rendezett tárlat július 23. és augusztus 16. között látogatható, megnyitása a Tusványos programjait indította útjára.

 

Negyedik alkalommal visz kiállítást Sepsiszentgyörgyre a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. A Németh-Kriza Gyűjtemény válogatott anyagával indult a sor, melyet Antal Imre csángó festőművész sokszínű életművének bemutatása követett, majd  2018-ban a Partiumból származó, ma Szentendrén élő Paulovics László „Visszatekintés 1960-2018” című tárlatát vitte el a MANK a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központba. 

Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke

 

Plugor Sándor a Háromszék megyei Kökösön született 1940-ben. Kolozsváron, az Ion Andrescu Képzőművészeti Főiskola festészeti osztályában, Miklóssy Gábor irányításával szerzett diplomát 1964-ben, majd 1970-ig Brassóban tanított, miközben 1967-től a brassói Astra roman művészeti folyóirat képszerkesztője volt. 1970-től a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum munkatársaként, az Állami Székely Színház díszlettervezőjeként és a Gyárfás Jenő Emlékház vezetőjeként dolgozott.

 

 

A 1960-as évek derekán indult művésznemzedék tagjaként főképp grafikákkal jelentkezett, jelképteremtő eszközökkel életérzésekre, a lét és tudat kérdéseire kereste a választ. Stílusjegyei grafikai sorozatainak metaforáiban teljesedtek ki, például az Öregekben, a Lovakban, a Magyar Szentekben vagy a Stációk című sorozatban. Plugor Sándor csaknem 60 könyvhöz készített illusztrációkat, borítókat. 1971-ben a Szarvassá vált fiúkhoz készült illusztrációival elnyerte Az év legszebb könyve díjat. 1965-től vett részt kiállításokon, 1999-ben bekövetkezett halála után Budapesten rendezték meg emlékkiállítását.

 

Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója

 

Műveinek erős, mély lélegzetvétele gondolkodni hív életről, halálról – mondta el a kiállítást rendező Szepes Hédi. „Szándéka és mondandója a tárgyhoz kínálkozó jelképes, allegorizáló megjelenítés helyett dinamikus előadást igényel. Munkái voltaképpen erkölcsi fogalmakat közvetítenek, megjelenésük ezért nagyon is valóságos, olykor barbár jellegű. És gyakori, hogy a jellemzésükben, a groteszk kiélezésével szinte az abszurdot célozza meg a művész” – tette hozzá.

 

 

A kiállítás törzsanyagát Plugor Sándor özvegye, hagyatékának gondozója, Plugor Mária bocsátotta a szervezők rendelkezésére, de Magyarországról is érkeztek művek, elsősorban Makóról, ahová nagy örömmel járt művésztelepre Plugor Sándor. A Makói Múzeum féltve őrzött munkái a művész fia, Plugor Magor tulajdonában lévő műveket is megtekintheti a közönség.

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow