Szöveg, kép és dallam egysége

2018.10.29 11:44:31 | Hírek

A budai Várban található Cseh Tamás Archívumban október 26-án tartották meg a 16. Alkotóművészeti Szalont a Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság szervezésében. A Versek dalban című estet Tardy-Molnár Anna, A MANK Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója nyitotta meg, akinek beszédét változtatás nélkül közöljük. A Szalon vendégei Farkas Wellmann Éva költő és Radványi Balázs, a Kaláka együttes zeneszerzője voltak.

 

_D0A4551_Copy
 

A hónapról hónapra megtartott Alkotóművészeti Szalon célja, hogy közelebb hozza egymáshoz a különböző területen tevékenykedő magyar alkotóművészeket, megerősítse vagy éppen megteremtse köztük a kapcsolatot. Az esteknek a budai Várban, az Úri utca 54–56. alatt található Mailáth-palota, azon belül is a Cseh Tamás Archívum ad otthont, a Szalon így általában egy filmes összeállítással kezdődik, amelyet Hanák Gábor, a Cseh Tamás Archívum alapítója készít. Nem volt ez másként az október 26-án megtartott 16. Alkotóművészeti Szalonon sem. A Versek dalban című est vendégei Farkas Wellmann Éva költő, a Bárkaonline irodalmi portál szerkesztője és Radványi Balázs, a Kaláka együttes zeneszerzője, zenésze voltak, akikkel ezúttal is Mirtse Zsuzsa, a MANK Nonprofit Kft. művészeti tanácsadója beszélgetett. Az archívum igazgatójának filmes válogatása az 1956. október 23-ai eseményekről emlékezett meg.

Az estet Tardy-Molnár Anna, a MANK Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója nyitotta meg, akinek beszédét változtatás nélkül közöljük.

 

_D0A4844_Copy
Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója (jobb oldalon), a két művész (bal oldalon)
és Mirtse Zsuzsa (középen)

 

Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Vendégeink!

 

A MANK – Magyar Alkotóművészeti Nonprofit Kft. nevében sok szeretettel és tisztelettel köszöntöm Önöket ma esti találkozónkon. Zsuzsa nagyon trükkös címet adott a mai beszélgetésnek: Versek dalban. A cím megfogalmazása alapján úgy tűnhet, hogy különleges, a szokottól eltérő módon találkozunk ma versekkel. De ne dőljünk be Zsuzsa fondorlatainak, hiszen ez koránt sincs így. A Versnek, sőt, magának a nyelvnek egyik legalapvetőbb tulajdonsága a dallama és a ritmusa, sajátos zeneisége.

 

Két olyan kiemelkedő alkotóval tölthetünk ma el néhány órát, akik a legautentikusabban tudnak minket beavatni a szavak, dallamok, ritmusok világába. Farkas Wellmann Éva költő idén megjelent Parancsolatok című kötete a Tízparancsolat által ihletett 10 verset adja közre CD-melléklettel és Ferencz Zoltán kiváló grafikáival. Szöveg, kép és dallam olyan egymást kiegészítő elegyet hoz létre, mely nemcsak hozzásegít minket a befogadáshoz, de elmélyíti és még maradandóbbá teszi az élményt.

 

S ha már marandóról beszélünk! Egy fontos ténnyel szembe kell néznünk: az elmúlt évtizedekben kiveszett a memoriter az iskolai oktatásból. Az én generációm lényegesen kevesebb verset tud felidézni, mint szüleink. Mégis, számtalan vers kúszott a lelkünkbe és a fejünkbe a megzenésített verseken keresztül. Radványi Balázsnak és a Kaláka együttesnek megszámlálhatatlanul sok verset köszönhetünk. Életműve, életművük nélkül egészen biztosan kevesebbekhez jut el Kányádi Sándor életműve, vagy éppen Varró Dániel versei. Ez az, ami miatt a Radványi Balázshoz hasonló dalnokoknak hatalmas felelőssége és nagyon fontos szerepe van: kulcsot adnak mindannyiunk kezébe, hogy hozzáférhessünk, vagy visszafoglalhassunk egy elfeledett területét kultúránknak, irodalmunknak.

 

Kányádi Sándor fogalmaz így a Kaláka zenekarról: „Elegáns, más muzsikusokkal össze nem téveszthető zenei tálcán nyújtja a verset a hallgatóknak. Nem ráerőszakolják a maguk szerzeményeit, hanem kimuzsikálják a Gutenberg óta könyvekbe száműzött, „szív-némaságra” született s ítélt versekből a maguk olvasata szerinti „eredeti dallamot”.” Kányádi szív-némaságában megbújik egy fontos tényező: kell, hogy szülessenek szívbéli versek. Felszínes világunkban létfontosságú az a munka, melyet Farkas Wellmann Éva végez: kell, hogy szülessenek ne csak szép, de a szó etikai értelmében is vett jó versek is, amik dalba kívánkoznak.

 

Költészet és Zene így talál ismét egymásra, és meggyőződésünk, hogy autentikusabb helyen nem lehetne ezt az egymásra találást, ezt a Kányádi által kimuzsikálásként aposztrofált kiteljesedést ünnepelni, mint itt a Cseh Tamási életművet őrző és éltető Archívumban.

 

Köszönjük, hogy elfogadták a meghívásunkat és mindannyiuknak tartalmas perceket kívánok a ma estéhez.

 

A Versek dalban című 16. Alkotóművészeti szalonról készült beszámolónk A zenész és a költő találkozása című cikkünkben olvasható.

 

Partnereink

veszprembalaton2023 NKA MMA kultura.hu
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow