Szentendrei Régi Művésztelep
Szentendrei Régi Művésztelep
A nagybányai hagyományokat kívánták tovább folytatni azok a művészek, akik a Szentendrei Művésztelepet 1926-ban létrehozták, hogy Erdély elcsatolását követően továbbra is a magyar hazában alkothassanak. Az alapítók 1927-ben vehették birtokba Pagony egyik szögletét, és építhették, illetve toldozgathatták műtermeiket. Az alapítók többnyire a római iskola hatása alatt alkottak, de korán gyökeret eresztett Szentendrén a Párizsból indult konstruktivizmus is. A műtermek helyére a kulturális kormányzat 1972-ben tizenkét, csak nyáron használható műtermet építtetett, ami új lendületet adott a művésztelepnek.
Egy újabb felújítást követően 2013-ban ismét birtokba vehették a művésztelepet az alkotók, akik így már a 21. századi követelményeknek megfelelő környezetben folytathatták alkotói munkájukat. A megújult műtermek egy részére pályázat útján, határozott időre, önállóan alkotó képzőművészek kapják használatba, másik részére pedig – úgynevezett csoportos műteremként – rövidebb idejű használatra, közösen dolgozó művészek jelentkezhetnek. A 12 műteremhez kapcsolódik egy közösségi épület, illetve itt található a MANK Galéria is.
Az épületegyüttes ma már az alkotói munka és a havonta nyíló új kiállítások mellett rendszeresen nyújt helyet fesztiváloknak, művészeti alkotói programoknak.
A Szentendrei Régi Művésztelepen jelenleg alkotó művészek:
Aknay János
Baksai József
Bánföldi Zoltán
Bereznai Péter
Buhály József
Csáki Róbert
Horváth Lóczi Judit
Knyihár Amarilla
Krizbai Alex Sándor
Martin Henrik
A Szentendrei és Hódmezővásárhelyi Művésztelepek működtetése szakmai program megvalósítását 2022. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.