Megjelent a Szentendrei Régi Művésztelep műtermeinek új pályázata
Három évig bérelhetik az új kiírás során kiválasztott művészek a jelentős festészeti hagyományokkal bíró Szentendrei Régi Művésztelep műtermeit. A MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. augusztus 15-ig várja a pályázatokat, a művészek pedig szeptember 30-án vehetik át a kulcsokat. A kilenc alkotó munkáit még ebben az évben kiállítja a MANK.
Minden olyan képzőművész pályázhat, aki igazolhatóan önálló művészi tevékenységet tud felmutatni és regisztrált tagja a Magyar Mecénás Programnak.
A műtermek kialakításukból adódóan elsősorban festőművészek számára alkalmasak, de művészeti ágra való megkötés nincs. A 2013 őszén felújított ingatlanok alapterülete egyenként 55,5 m2, amelyből alkotómunkára 30 m2-es helyiség használható. Fontos azonban, hogy átalakításukra nincs lehetőség, adottságaikat a pályázóknak figyelembe kell venniük.
A műtermek a Szentendrei Régi Művésztelep meghatározó alkotóiról és neves művésztelepekről kapták a nevüket: Bánovszky Miklósról, Bánáti Sverák Józsefről, Heintz Henrikről, Onódi Béláról, Paizs Goebel Jenőről, Pándy Lajosról, Rozgonyi Lászlóról, Szentendréről és Kecskemétről.
A kiírás szerint be kell nyújtani a pályázati adatlapot, a szakmai önéletrajzot, a hároméves időtartamra tervezett alkotói elképzelés munkatervét és a művész portfólióját. A pályázati dokumentumokat egy példányban, zárt borítékban, személyesen vagy postai úton a MANK Nonprofit Kft.-hez (2000 Szentendre, Bogdányi u. 51.) kell benyújtani 2020. augusztus 15-ig beérkezőleg.
A pályázatokat szakmai szempontok szerint a MANK által felkért bíráló bizottság értékeli, amelynek javaslata alapján a döntést a MANK ügyvezetője hozza meg. A kiválasztott művészek számára a MANK egy 2020. szeptember 30-ra tervezett ünnepélyes rendezvényen adja át a műtermek kulcsait, egyúttal portfóliójukból egy reprezentatív kiállítást is rendez.
A Szentendrei Régi Művésztelepről
A nagybányai hagyományokat kívánták tovább folytatni azok a művészek, akik a Szentendrei Művésztelepet 1926-ban létrehozták, hogy Erdély elcsatolását követően továbbra is a magyar hazában alkothassanak. Az alapítók 1927-ben vehették birtokba Pagony egyik szögletét, és építhették, illetve toldozgathatták műtermeiket. Az alapítók többnyire a római iskola hatása alatt alkottak, de korán gyökeret eresztett Szentendrén a Párizsból indult konstruktivizmus is. A műtermek helyére a kulturális kormányzat 1972-ben tizenkét, csak nyáron használható műtermet építtetett, ami új lendületet adott a művésztelepnek.
Egy újabb felújítást követően 2013-ban ismét birtokba vehették a művésztelepet az alkotók, akik így már a 21. századi követelményeknek megfelelő környezetben folytathatták alkotói munkájukat. A megújult műtermek egy részét pályázat útján, határozott időre, önállóan alkotó képzőművészek kapják használatba, másik részére pedig – úgynevezett csoportos műteremként – rövidebb idejű használatra, közösen dolgozó művészek jelentkezhetnek. A 12 műteremhez kapcsolódik egy közösségi épület, illetve itt található a MANK Galéria is.
Az épületegyüttes ma már az alkotói munka és a havonta nyíló új kiállítások mellett rendszeresen otthont ad fesztiváloknak és művészeti alkotói programoknak.
A pályázat beadásával kapcsolatban további információ kérhető:
Név: Soós Ildikó
tel.: +36 70 504 1512
e-mail: muteremlakasok@alkotomuveszet.hu